3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Rovina
Folklórny súbor Rovina

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Rovina

29. 12. 2007
Vranov nad Topľou

Folklórny súbor Rovina pôsobí v obci Dlhé Klčovo (okres Vranov nad Topľou), v rodisku známeho tanečníka a nositeľa ľudových tradícií uja Juraja Šaffu.

Vznik súboru sa datuje od 23. januára 2002, kedy sa začalo s prvým náborom budúcich tanečníkov.

Súbor bol pôvodne založený ako detský folklórny súbor Rovinka. Po piatich rokoch sa rozdelil na dve skupiny – DFS Rovinka a FS Rovina. Folklórny súbor Rovina bol oficiálne založený 25. mája 2007 ( na Šaffovej ostrohe) na počesť nedožitých sto rokov Juraja Šaffu. Umeleckými a organizačnými vedúcimi a zároveň aj choreografmi sú manželia Anka a Miro Jenčoví.

V súčasnosti má súbor 32 tanečníkov vo veku od 15 rokov. K súboru patrí aj spevácka zložka, v ktorej je 13 žien a 13 mužov. O hudobný doprovod sa stará ľudová hudba DFS Zemplínik pod vedením Ing. Radoslava Gajdoša. Anka Jenčová je nielen krojárkou súboru ale vyrába kroje aj pre iné súbory.

V repertoári súboru je 11 tancov zo Zemplína, Šariša a Gemera-Malohontu. Rovina vytvorila 5 celovečerných programov: „Vianočný program“, „Zastav sa človek“, „V kudzeľnej chiži“, „Fašengi s Rovinku“ a premiérový program k 5. výročiu založenia súboru „ I tak mohlo buc na Kolčovim Dluhim“.

K úspechom patrí 1. miesto v súťaži „Šaffova ostroha 2007“ získali Terézia Demková a Michal Jenčo (moderátor rádia Janka Hraška) v detskej kategórii Šaffov tanec. Súbor sa tohto roku zúčastnil na 9. medzinárodnom festivale „Zielona Gora 2007“ kde získal cenu „Grand Prix“ za tanec, choreografiu a hudbu. Mužská spevácka zložka sa stala štvornásobným víťazom okresnej súťaže v speve ľudových piesní „Roztoky“ a v roku 2004 sa na krajskej súťaži umiestnili na 3.mieste a v roku 2006 v zlatom pásme.


Kontaktné údaje

Adresa:Kvetná 836
Kontaktná osoba:Miroslav Jenčo
E-mail:jencomiroslav@post.sk
Telefón:0907 913 076

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Kosicki spivaci

A za nasu zahradecku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV