3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Rovňan
Folklórny súbor Rovňan

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Rovňan

19. 01. 2008

História Folklórneho súboru Rovňan je pre nás do istej miery značne zahmlená, pretože jeho kronika je nezvestná. No jednu vec vieme, je dlhá a bohatá.

Na počiatku roku 1957 bol v družstve založený tanečno-spevácky folklórny súbor s názvom ROVŇAN. Prvým umeleckým vedúcim bol Ing. Jozef Pôbiš, neskôr Juraj Onačila, Igor Novák, Miroslav Valo a ďalší. Títo všetci boli v minulosti úspešní tanečníci štátneho súboru SĽUK Bratislava. Zásluhou profesionality umeleckých vedúcich ako i zanietenosti vedenia a členov súboru sa tento zakrátko vypracoval na vysokú umeleckú úroveň. Výsledkom boli veľké úspechy a uznania, ktoré súbor mal na pódiách rôznych javísk a to nielen na Slovensku, ale i v Čechách, ba i v zahraničí. Dôkazom toho bolo, že už na celoštátnej prehliadke folklórnych súborov výrobných družstiev v pražskej Lucerne, konanej v roku 1959, súbor ROVŇAN obsadil 1. miesto. Súbor svojím úspešným účinkovaním robil dobré meno nielen Ľudovej Tvorbe, ale i obci a celému žilinskému kraju.

Po nežnej revolúcii  sa súbor na 10 rokov odmlčal.

Novodobý FS Rovňan sa sformoval vo februári 2001. Niekoľko mladých ľudí, sa rozhodlo pokúsiť obnoviť túto tradíciu, a ako je zrejmé, pokus vyšiel a to aj vďaka Obecného úradu vo Veľkom Rovnom. K spolupráci boli prizvaní manželia Anna a Pavol Nekorancovi ( bývalí členovia "starého" súboru), ktorí ponuku prijali a stali sa umeleckými vedúcimi Rovňanu. Od roku 2004 sa stala vedúcou súboru Veronika Tabačková ( bývalá členka „starého" súboru ), ktorá od roku 2006 úzko spolupracuje s umeleckým choreografom Tiborom Mahútom  (bývalý choreograf známych folklórnych súborov ako sú FS Roszutec, FS Pupov a iné).

Pri dnešnom vedení a choreografie sa FS Rovňan  stal vynikajúcim súborom, ktorý má úspechy aj v dnešnej dobe a to na Slovensku i v zahraničí.

Dnešnú choreografiu jednotlivých tancov zostavil náš terajší choreograf Tibor Mahút. Táto choreográfia sa skladá z tancov Goral + kosicek, Liptov, Terchová, Myjava, Horehron a najnovší tanec Drotár ( tance a zvyky drotárov z Veľkého Rovného, na zostavení tohto tanca spolupracoval s mgr. Máriou Papánkovou). Najnovšie sa chystá nový tanec z oblasti Zemplína.

FS Rovňan sa skladá z viacerých častí a to z tanečnej zložky, hudobnej zložky a ženskej speváckej zložky. V tanečnej zložke spolupracuje oklo 50 mladých ľudí pod vedením Vierky Tabačkovej a umeleckého choreografa Tibora Mahúta. Hudobná zložka sa skladá z dvoch častí a to z Terchovskej hudby a cimbalovej hudby, ktoré spolupracujú. Vedúcou hudby je mgr. Mária Papánková.

FS Rovňan  reprezentoval v máji 2007 Slovensko na majálesoch Slovákov žijúcich v Paríži a v Mníchove. V lete sa zúčastnilo mnohých akcíí a podujatí ako sú Jánošíkove dni v Terchovej, Tranavská brána v Trnave, Bačovské dni na Malatinej, Hubertove dni tiež v Terchovej, Drotárske hody vo Veľkom Rovnon a na mnohých iných festivaloch. Na jeseň roku 2007 oslávilo svoje päťdesiate výročie založenia.

Takto by sa dala stručne charakterizovať bohatá história dedinského súboru Rovňan, ktorý sa dá v súčasnosti porovnať s mestskými a známejšími folklórnymi súbormi väčších úrovní.


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Veronika Tabačková, Tibor Mahút
Telefón:0908 235 012, 0904 137 928

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV