3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Slnečnica - Sunečník
Folklórny súbor Slnečnica - Sunečník

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Slnečnica - Sunečník

04. 01. 2008
Gajary

V roku 1956 Margita Voltemarová - Rohlíčková spoločne s mládežníkmi z Gajar a chlapcami z miestnej posádky Pohraničnej stráže, založila súbor Družba.

Pani Rohlíčková "stavala na základoch", ktoré položil čatár Tono Bláha-Fábera (chlapec z Moravy). Súbor rozvíjal rôzne kultúrne aktivity, s ľudovými tradíciami. Boli to podujatia tzv. estrádneho charakteru. Postupne začalo prevládať folklórne zameranie.

V roku 1980 sa súbor premenoval na Folklórny súbor Slnečnica-Sunečník. Názov je v slovenčine a po záhorácky. "... tak, ako sa kvet slnečnice otáča za slnkom - naším slnkom sú piesne, tance a zvyky nášho ľudu". V roku 2003 bolo založené Združenie priateľov folklóru - Folklórny súbor Slnečnica - Sunečník Gajary. Spolu s čestnými členmi má súbor 112 členov. Výsledkom trvalého úsilia všetkých 112 členov umeleckého kolektívu je v priemere 76 vystúpení za rok. Členovia pracujú v piatich skupinách od 5 rokov do 75 rokov.

Folklórny súbor Slnečnica - Sunečník má za sebou napr. účinkovanie v Slovenskej televízii a rozhlase, televízii Markíza, nahrávky pre Slovenskú akadémiu vied, reprezentácia starodávnej ľudovej kultúry na domácich a zahraničných festivaloch, koncerty pre školy, dôchodcov, detské domovy, rôzne súťaže atď.


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Margita Rohlíčková, vedúca súboru
E-mail:sunecnik@inmail.sk
Telefón:+421 34 7797227
Web:http://www.slnecnica.ic.cz

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kuštárovci

AudioTrack 05

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV