3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Urpín
Folklórny súbor Urpín

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Urpín

04. 01. 2008
Banská Bystrica

Folklórny súbor Urpín bol založený v roku 1957 pod názvom Krajský súbor piesní a tancov pri Krajskom dome osvety v meste Banská Bystrica.

K jeho vzniku viedla snaha skupinky nadšencov o založenie reprezentačného krajského folklórneho telesa, ktoré by scénicky stvárňovalo folklórne bohatstvo vtedajšieho Banskobystrického kraja, najmä regiónu Horehronie a Podpoľanie. Prvé verejné vystúpenia v roku 1958 a stovky ďalších úspešných vystúpení po celom Slovensku boli natoľko úspešné, že súbor bol v roku 1963 ako jeden z prvých slovenských telies poverený zahraničnou reprezentáciou na Medzinárodnom folklórnom festivale v Nice vo Francúzsku. Vtom čase dostal aj dnešné meno: Urpín - podľa vrchu nad Banskou Bystricou.

Za 50 rokov sa v ňom vystriedalo desať generácií tanečníkov, hudobníkov a spevákov, spolu takmer 550 členov, z ktorých mnohí zostali verní folklóru až dodnes.

Počas svojej dlhoročnej činnosti súbor uskutočnil okolo 1900 vystúpení, účinkoval v 28 krajinách Európy, Ázie, Ameriky a Afriky. Absolvoval 66 zahraničných zájazdov a uskutočnil 240 vystúpení v mestách a obciach týchto krajín. Zápis má aj na svetových festivaloch v Kanade, Egypte, Izraeli, Soule, Istanbule a Azorských ostrovoch. V súčasnosti súbor združuje takmer 50 mladých ľudí, ktorých spája láska k folklórnemu dedičstvu.

Vedúcim súboru je Ing. Peter Pohančaník, vedúci tanca Daniel Čvikota, vedúca hudby PhDr. Alžbeta Lukáčová a vedúca speváckej zložky Mgr. Alena Pálešová.

V roku 2007 oslávi súbor 50. výročie svojho založenia. Oslavy sa budú konať v dňoch 20.-22.9.2007 v Dome kultúry v Banskej Bystrici.

Galéria fotiek:


Kontaktné údaje

Adresa:Horná 21
Kontaktná osoba:Ing. Peter Pohančaník
E-mail:fsurpin(zavináč)gmail.com
Telefón:0905 616 870
Web:www.fsurpin.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV