3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Rozsutec
Folklórny súbor Rozsutec

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Rozsutec

04. 01. 2008
Žilina

Folklórny súbor Rozsutec, ktorý vznikol v roku 1965, sa už dávnejšie zaradil medzi najvýraznejších i najosobitejších interpretov slovenského folklóru. Svedčí o tom nielen pravidelná účasť na významných domácich i medzinárodných festivaloch, ale aj viaceré prestížne vyznamenania a ocenenia.

Takmer 60-členný kolektív mladých ľudí pracuje v súčasnosti pod taktovkou umeleckého šéfa Tibora Mahúta a organizačného vedúceho Miloša Kleina.

Zriaďovateľom súboru je mesto Žilina, prevádzkovateľom Mestské divadlo Žilina. ďalší, ktorí sa podieľajú na práci súboru je tanečný pedagóg Peter Brxa a vedúca speváckej skupiny Mária Hrebenárová, vedúcim Terchovskej aj cimbalovej muziky je Ján Rybár.

Folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny je pomenovaný podľa najkrajšieho vrchu pohoria Malá Fatra. Spoločne ich spája nielen názov, ale aj vytrvalý záujem ľudí a sila autentického zážitku. So súborom Rozsutec je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika, spev a tanec. V tomto ohľade prispel Rozsutec výraznou mierou k rozvoju svojráznej hudobnej tradície Jánošíkovho kraja. Aj zásluhou jeho dlhoročnej tvorivej činnosti si terchovská (nebeská) muzika udržala podobu jednej z najarchaickejších ľudových hudieb na Slovensku. V bohatom repertoári súboru sú však zastúpené prakticky všetky významnejšie folklórne regióny Slovenska / Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie, Myjava, Zemplín.

Hudobno-tanečná a spevácka interpretácia ľudových tradícií uvedených regiónov je v prípade Rozsutca založená na dôkladnej znalosti miestneho zvykoslovia, ktoré je spracované citlivo a so zmyslom pre pôsobivé estetické umocnenie výsledného tvaru.


Kontaktné údaje

Adresa:Horný val č.3
Kontaktná osoba:Miloš Klein
E-mail:fsrozsutec@gmail.com
Telefón:+421 908 579 301
Web:http://www.rozsutec.eu/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Ked som isiel z Kramaryse

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV