Založenie folklórneho súboru Magura spadá do obdobia 50-tych rokov, charakterizovaného všeobecnou snahou zachrániť a oživiť folklórne bohatstvo nášho ľudu.
Z podnetu výboru Závodného klubu ROH4 skupinka nadšencov na čele s Pavlom Bačiakom, Ľudovítom Bartošom, Boženou Jackovou, Miladou Borovičkovou a Ladislavom Kudzbelom v apríli 1954 navštevuje obec Ždiar, aby za pomoci známeho ľudového umelca Matej Pitoňáka čerpala z jej tradičného folklóru pre práve nacvičovanú divadelnú hru z dedinského prostredia. Bohatosť krojov, rázovitosť folklóru a originalita spevov i tancov im vnukla myšlienku využiť toto bohatstvo, ukázať ho širokej verejnosti a zachovať túto klenotnicu i budúcim generáciám.
Tak vzniká myšlienka založiť tanečno-spevácky súbor. Nadšencov denne pribúdalo, realizovať však túto myšlienku predpokladalo obstarať finančné prostriedky a odborné vedenie. Dňa 21. mája 1954 za prítomnosti 27 záujemcov sa koná ustanovujúca schôdza súboru. Týmto dňom sa začína písať jeho história.
Prvým programom Magury je Pásmo ždiarskych spevov a tancov , ktoré bolo východiskom k ďalším úspešným programom nasledujúcich rokoch. Z ďalších to boli postupne pribúdajúce Ždiarska svadba , Goralská bitka , Ohrávanie mája , Srdiečko z jarmoku , Zber ľanu , Pre spoločnú vec , Rukovačka , Večer pod Ždiarskou vidlou , Veselá mládež spod Magury . V roku 1962 súbor rozširuje svoju doterajšiu náplň o ďalšiu tanečnú oblasť / Zemplín. Neskôr sa venuje aj folklóru z oblasti Spiša, Šariša a Gemera. Postupne sa choreografie rozširovali až po súčasnosť.
Z ďalších veľkých osobností v činnosti súboru treba spomenúť choreografov i umeleckých vedúcich Alicu Ballovú, Františka Horvátha, Vincenta Gogoľa, Henricha Mareka, Jozefa Olekšáka, Jozefa Tomčáka, Ing. Karola Purtza, Juraja Švedlára, Františka Gallika (vtedy najmladšieho choreografa a umeleckého vedúceho na Slovensku), Daniela Svocáka i Róberta Scholtza.
Netreba zabudnúť ani na muzikantov, ktorí súbor na vystúpeniach doprevádzali. Pri zrode súboru stála ľudová hudba Mikuláša Oňu, ktorá vystriedal v roku 1957 hudobný kolektív Gustáva Klempára. V ďalšom období to bola ľudová hudba Pavla Ďateľa až do roku 1996, kedy sa po 40. výročí súboru a odchode tejto ľudovj hudby formuje nová ľudová hudba FS Magura s primáškou Petrou Tokárovou. Súbor má v súčasnosti asi 30 aktívnych členov, z toho 7 je muzikantov, ostatní sú tanečníci a speváci. V repertoári nájdete goralský blok - Ždiarská svadba, Bunkoš (chlapčenský), Kolecko, Cina,cina, Goralská zábava- párové tance, My dvoj- dvojpárový tanec, Spod tego javora, či spevácke číslo Vyjdem na poľane.
Tancujú sa však už aj iné regióny na spestrenie programu, a to: Spiš: Na bystrianskej zábave + Chlapčenské spevy, z podpoľania je to párový tanec Očová, Očová, z východného Slovenska verbung, karička, Šarišská polka, Parchovanský čardáš a spevy Dobre tebe muj milenki, A dze že ši holubečko litala.
Adresa: | Hlavná 36/72 |
Kontaktná osoba: | Jaroslav Pavliga |
E-mail: | pavligovci@fsmagura.sk |
Telefón: | 0905 709 084, 0908 225 858 |
Web: | http://www.fsmagura.sk |