3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Magura
Folklórny súbor Magura

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Magura

04. 01. 2008
Kežmarok

Založenie folklórneho súboru Magura spadá do obdobia 50-tych rokov, charakterizovaného všeobecnou snahou zachrániť a oživiť folklórne bohatstvo nášho ľudu.

Z podnetu výboru Závodného klubu ROH4 skupinka nadšencov na čele s Pavlom Bačiakom, Ľudovítom Bartošom, Boženou Jackovou, Miladou Borovičkovou a Ladislavom Kudzbelom v apríli 1954 navštevuje obec Ždiar, aby za pomoci známeho ľudového umelca Matej Pitoňáka čerpala z jej tradičného folklóru pre práve nacvičovanú divadelnú hru z dedinského prostredia. Bohatosť krojov, rázovitosť folklóru a originalita spevov i tancov im vnukla myšlienku využiť toto bohatstvo, ukázať ho širokej verejnosti a zachovať túto klenotnicu i budúcim generáciám.

Tak vzniká myšlienka založiť tanečno-spevácky súbor. Nadšencov denne pribúdalo, realizovať však túto myšlienku predpokladalo obstarať finančné prostriedky a odborné vedenie. Dňa 21. mája 1954 za prítomnosti 27 záujemcov sa koná ustanovujúca schôdza súboru. Týmto dňom sa začína písať jeho história.

Prvým programom Magury je Pásmo ždiarskych spevov a tancov , ktoré bolo východiskom k ďalším úspešným programom nasledujúcich rokoch. Z ďalších to boli postupne pribúdajúce Ždiarska svadba , Goralská bitka , Ohrávanie mája , Srdiečko z jarmoku , Zber ľanu , Pre spoločnú vec , Rukovačka , Večer pod Ždiarskou vidlou , Veselá mládež spod Magury . V roku 1962 súbor rozširuje svoju doterajšiu náplň o ďalšiu tanečnú oblasť / Zemplín. Neskôr sa venuje aj folklóru z oblasti Spiša, Šariša a Gemera. Postupne sa choreografie rozširovali až po súčasnosť.

Z ďalších veľkých osobností v činnosti súboru treba spomenúť choreografov i umeleckých vedúcich Alicu Ballovú, Františka Horvátha, Vincenta Gogoľa, Henricha Mareka, Jozefa Olekšáka, Jozefa Tomčáka, Ing. Karola Purtza, Juraja Švedlára, Františka Gallika (vtedy najmladšieho choreografa a umeleckého vedúceho na Slovensku), Daniela Svocáka i Róberta Scholtza.

Netreba zabudnúť ani na muzikantov, ktorí súbor na vystúpeniach doprevádzali. Pri zrode súboru stála ľudová hudba Mikuláša Oňu, ktorá vystriedal v roku 1957 hudobný kolektív Gustáva Klempára. V ďalšom období to bola ľudová hudba Pavla Ďateľa až do roku 1996, kedy sa po 40. výročí súboru a odchode tejto ľudovj hudby formuje nová ľudová hudba FS Magura s primáškou Petrou Tokárovou. Súbor má v súčasnosti asi 30 aktívnych členov, z toho 7 je muzikantov, ostatní sú tanečníci a speváci. V repertoári nájdete goralský blok - Ždiarská svadba, Bunkoš (chlapčenský), Kolecko, Cina,cina, Goralská zábava- párové tance, My dvoj- dvojpárový tanec, Spod tego javora, či spevácke číslo Vyjdem na poľane.

Tancujú sa však už aj iné regióny na spestrenie programu, a to: Spiš: Na bystrianskej zábave + Chlapčenské spevy, z podpoľania je to párový tanec Očová, Očová, z východného Slovenska verbung, karička, Šarišská polka, Parchovanský čardáš a spevy Dobre tebe muj milenki, A dze že ši holubečko litala.

Vedenie FS Magura:

  • umelecký vedúci: Jaroslav Pavliga a Mgr. Sylvia Pavligová
  • organizačný vedúci: Juraj Švedlár
  • taneční pedagógovia: Bc. Branislav Dravecký a Mgr. Zuzana Kisková

Kontaktné údaje

Adresa:Hlavná 36/72
Kontaktná osoba:Jaroslav Pavliga
E-mail:pavligovci@fsmagura.sk
Telefón:0905 709 084, 0908 225 858
Web:http://www.fsmagura.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

KATKA HOLOSKOVA

Po doline tichy vjetrik poviva

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV