3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Magura
Folklórny súbor Magura

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Magura

04. 01. 2008
Kežmarok

Založenie folklórneho súboru Magura spadá do obdobia 50-tych rokov, charakterizovaného všeobecnou snahou zachrániť a oživiť folklórne bohatstvo nášho ľudu.

Z podnetu výboru Závodného klubu ROH4 skupinka nadšencov na čele s Pavlom Bačiakom, Ľudovítom Bartošom, Boženou Jackovou, Miladou Borovičkovou a Ladislavom Kudzbelom v apríli 1954 navštevuje obec Ždiar, aby za pomoci známeho ľudového umelca Matej Pitoňáka čerpala z jej tradičného folklóru pre práve nacvičovanú divadelnú hru z dedinského prostredia. Bohatosť krojov, rázovitosť folklóru a originalita spevov i tancov im vnukla myšlienku využiť toto bohatstvo, ukázať ho širokej verejnosti a zachovať túto klenotnicu i budúcim generáciám.

Tak vzniká myšlienka založiť tanečno-spevácky súbor. Nadšencov denne pribúdalo, realizovať však túto myšlienku predpokladalo obstarať finančné prostriedky a odborné vedenie. Dňa 21. mája 1954 za prítomnosti 27 záujemcov sa koná ustanovujúca schôdza súboru. Týmto dňom sa začína písať jeho história.

Prvým programom Magury je Pásmo ždiarskych spevov a tancov , ktoré bolo východiskom k ďalším úspešným programom nasledujúcich rokoch. Z ďalších to boli postupne pribúdajúce Ždiarska svadba , Goralská bitka , Ohrávanie mája , Srdiečko z jarmoku , Zber ľanu , Pre spoločnú vec , Rukovačka , Večer pod Ždiarskou vidlou , Veselá mládež spod Magury . V roku 1962 súbor rozširuje svoju doterajšiu náplň o ďalšiu tanečnú oblasť / Zemplín. Neskôr sa venuje aj folklóru z oblasti Spiša, Šariša a Gemera. Postupne sa choreografie rozširovali až po súčasnosť.

Z ďalších veľkých osobností v činnosti súboru treba spomenúť choreografov i umeleckých vedúcich Alicu Ballovú, Františka Horvátha, Vincenta Gogoľa, Henricha Mareka, Jozefa Olekšáka, Jozefa Tomčáka, Ing. Karola Purtza, Juraja Švedlára, Františka Gallika (vtedy najmladšieho choreografa a umeleckého vedúceho na Slovensku), Daniela Svocáka i Róberta Scholtza.

Netreba zabudnúť ani na muzikantov, ktorí súbor na vystúpeniach doprevádzali. Pri zrode súboru stála ľudová hudba Mikuláša Oňu, ktorá vystriedal v roku 1957 hudobný kolektív Gustáva Klempára. V ďalšom období to bola ľudová hudba Pavla Ďateľa až do roku 1996, kedy sa po 40. výročí súboru a odchode tejto ľudovj hudby formuje nová ľudová hudba FS Magura s primáškou Petrou Tokárovou. Súbor má v súčasnosti asi 30 aktívnych členov, z toho 7 je muzikantov, ostatní sú tanečníci a speváci. V repertoári nájdete goralský blok - Ždiarská svadba, Bunkoš (chlapčenský), Kolecko, Cina,cina, Goralská zábava- párové tance, My dvoj- dvojpárový tanec, Spod tego javora, či spevácke číslo Vyjdem na poľane.

Tancujú sa však už aj iné regióny na spestrenie programu, a to: Spiš: Na bystrianskej zábave + Chlapčenské spevy, z podpoľania je to párový tanec Očová, Očová, z východného Slovenska verbung, karička, Šarišská polka, Parchovanský čardáš a spevy Dobre tebe muj milenki, A dze že ši holubečko litala.

Vedenie FS Magura:

  • umelecký vedúci: Jaroslav Pavliga a Mgr. Sylvia Pavligová
  • organizačný vedúci: Juraj Švedlár
  • taneční pedagógovia: Bc. Branislav Dravecký a Mgr. Zuzana Kisková

Kontaktné údaje

Adresa:Hlavná 36/72
Kontaktná osoba:Jaroslav Pavliga
E-mail:pavligovci@fsmagura.sk
Telefón:0905 709 084, 0908 225 858
Web:http://www.fsmagura.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Barvinok Kamienka

Daj ze Boze dobryj cas

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV