3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Dunaj z Komárna
Folklórny súbor Dunaj z Komárna

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Dunaj z Komárna

04. 01. 2008
Komárno

Folklórny súbor Dunaj bol založený v roku 1959 v Komárne. Už vtedy sa zameriaval na hudbu, spev a tance z regiónov celého Slovenska.

Počas svojho pôsobenia súbor prešiel rôznymi etapami: roku 1965 sa rozpadol, ale po roku 1969 bol znovu obnovený. Odvtedy spadá súbor pod vedenie pána Ľudovíta Gallovicha, ktorý je okrem hlavného vedúceho aj choreografom súboru.

Ešte pred pár rokmi patril súbor pod vojenskú pohraničnú stráž. Tanečníci pochádzali zo všetkých kútov Slovenska a každý z nich tak prispel do "našej" pokladnice nejakým šperkom zo svojho regiónu. A tak sa nám prvky zbierali a zbierali, až ich pán Gallovich pospájal do tancov. Terchová, Goral, Verbunk, Šariš, Treščák, Myjava, Detva, Trenčín... Z každého rožku trošku. V repertoári sme mali aj scénické tance, ako napríklad "Námorník", či "Cigáň". Súbor sa zúčastnil rôznych festivalov, súťaží a prehliadok amatérskych vojenských súborov.

Tí starší stihli navštíviť aj kraje za hranicami Slovenska: Rakúsko, Maďarsko, Nemecko... A keď sa ich cesty s Dunajom na istý čas rozišli z dôvodu štúdia na vysokej škole, nejeden z nich našiel uplatnenie v súboroch svetového mena, ako napríklad Lúčnica, Železiar, Ekonóm, Technik...

Za polstoročie prešiel súbor skutočne dlhú cestu. Vystriedalo sa v ňom množstvo generácií tanečníkov / predovšetkým študentov Gymnázia Ľ. J. Šuleka v Komárne, hudobníkov, spevákov... Každý z nich si z neho odniesol nespočetné množstvo krásnych zážitkov. Postupne sa vytvárali pevné priateľské vzťahy pretrvávajúce dodnes, v niektorých prípadoch sa zrodila láska na celý život. V súčasnosti sa súbor pripravuje na oslavy 50. výročia svojho založenia, ktoré by mali vyvrcholiť budúci rok.


Kontaktné údaje

Adresa:Mestské kultúrne stredisko - Hradná 1
E-mail:cernek@energy.sk
Web:http://www.fsdunaj.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Jozefa Franeka

Ve Vratnej je krcma

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV