3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny klub Omladina
Folklórny klub Omladina

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Imro Oravec (Imi)

Imi K folklóru som pričuchol v roku 1973 v súbore Dargov kde som tančil 12 rokov. Od roku 2003 účinkujem v seniorskom kolektíve Omladina. Obľubujem región Detvy, asi v minulom živote som tam žil. Hudba a pesničky sa mi páčia z celého Slovenska....

Folklórny klub Omladina

04. 01. 2008
Košice

So vznikom tohto folklórneho telesa Omladina sa spája iniciatíva bývalých členov folklórneho súboru Dargov konkrétne Petra Sarku, Jožka Klasu, Jána Gregu, Moniky Lelákovej, Aničky Kurczikovej, ktorí sa v roku 2002 zišli, aby nacvičili na jedno novembrové predstavenie Košických folklórnych dní v roku 2002 niekoľko starších čísel z pôvodného repertoáru folklórneho súboru Dargov.

V roku 2003 sa pridali aj ďalší členovia tohto bývalého kolektívu a prizvali aj ďalších netancujúcich bývalých členov košických folklórnych súborov do svojich začínajúcich radov. Týmto vznikol kolektív seniorských tanečníkov a muzikantov, ktorí sa hneď na jar zúčastnili na tridsaťročnej premiére folklórneho súboru Hornád, pokračovateľa folklórneho súboru Dargov v samostatnom hodinovom predstavení síce s obnovenými tancami súboru Dargov, ale s veľkým úspechom pred hľadiskom, ktoré nás obdarilo prevelikým potleskom. Účasť v máji 2003 na seniorskom festivale v Krivosúd / Bodovke bola akosi už jednoznačná, lebo práca kolektívu bola pravidelná. Že naša práca nebola zbytočná svedčí aj to, že už o tri týždne sme dostali pozvánku na Košický folklórny festival. Po absolvovaní týchto podujatí sme sa celý kolektív zišli a predsavzali si smerovanie našej práce.

Členská schôdza v decembri 2003 sa uzniesla na novom názve tohto folklórneho telesa na folklórny klub OMLADINA. Vo februári 2004 klub bol zaregistrovaný ako folklórny klub OMLADINA / občianske združenie. Cieľom nášho klubu bolo prezentovať východoslovenský folklór v autentickom ponímaní. Oslovili sme preto nádejných mladých choreografov Vlada Michalka, Marianu Svoreňovú, Slavomíra Ondejku o spoluprácu s naším kolektívom, z ktorej vzišli nové tanečné choreografie, z oblasti Šariša, Zemplína, Abova. Čakala nás ťažká práca. Neustávali sme vo vytváraní nových tancov a spevov.

V roku 2004 sme sa prezentovali na seniorskom festivale v Trenčíne a že naša doterajšia práca nebola márna svedčí pozvánka na Myjavský folklórny festival, na ktorom sme sa už predstavili pod novým názvom OMLADINA. Ďalej sme sa zúčastnili Košických folklórnych dní, naša práca bola zavŕšená festivalom CIOOF v Bulharskej Varne. Do konca tohto roku sem sa predstavili ešte na niekoľkých domácich predstaveniach a na vystúpení v Budapešti na oslave 50 / teho výročia Budapeštianskeho súboru Vadrózsák - Kavinton. Rok 2005 sme začínali ďalšou prípravou programu, ktorým sme sa chceli prezentovať na slávnostnom predstavení pred priaznivcami folklóru. Ako hostí sme si pozvali aj našich seniorských kolegov z Družby v Trenčíne, Mostár z Brezna a Magurák z Kežmarku. Po tomto vydarenom podujatí sme cestovali v máji 2005 do Tureckého Bodrumu na festival, kde sme veľmi úspešne prezentovali naše ľudové umenie. Po návrate z Turecka sa o dva dni opäť malá skupina predstavila na seniorskom folklórnom festivale v Trenčíne. Po vystúpeniach na Košických folklórnych dňoch sme cestovali po prvý krát ako seniori na najväčší folklórny festival na Slovensku Východná 2005. V auguste sme boli na festivale v Rožnove pod Radhoštěm na Jánošíkovom dukáte odkiaľ sme sa vrátili ako laureáti festivalu. Nastal rok 2006 a sním zasa ďalšia tvrdá práca celého kolektívu, ktorý sa v priebehu troch rokov rozrástol o ďalších tanečníkov z ostatných košických súborov Železiar, Východniar, Jahodná a Akademik. Naša práca v tomto roku bola ocenená pozvaním v apríli 2006 na seniorsky folklórny festival v Izraeli do Haify a do Jeruzalema. Úspech bol daný tým, že náš folklór je dynamický, rytmický a pestrý oproti Izraelským súborom. Neodmysliteľnou bola opätovná účasť na seniorskom folklórnom festivale v Krivosúd / Bodovke a o dva týždne na seniorskom folklórnom festivale v Českom Petrove. Na košickom Cassovia feste sme takisto nemohli chýbať. Neprezentujeme sa len na zahraničných zájazdoch a festivaloch, ale radi ukážeme svoj program aj v našom regióne. Doposiaľ každý rok nášho účinkovania sme ukončili krátkym programom v Košiciach na Vianociach s Borievkou.

Že nie sme obyčajný kolektív, svedčí o tom aj zaradenie nášho folklórneho klubu doúchvatných projektov pána Ing. Vlada Urbana ako Šarišské zjavenia, Šaffov svet a Abovská svadba. V roku 2007 sme sa rozbehli hneď divadelným predstavením k storočnici narodenia legendárneho tanečníka p. Šaffu spoločným predstavením Košických súborov Šaffov svet, festivalom Cassovia fest, vystúpením na festivale vo Východnej 2007, v neposlednom rade reprezentáciou Slovenska a slovenskej ľudovej kultúry v Grécku v Kavale, kde sme sa zúčastnili festivalu spolu s folklórnymi súbormi z Číny, Arménska, Jakutska, Bulharska, Chile, Nového Zélandu a Izraela. V rámci festivalu bola výučba slovenských tancov / škola tanca, tak isto počas festivalu zúčastnené krajiny predvádzali svoje národné jedlá. Pripravili sme naše národné jedlo halušky s bryndzou pre tristo ľudí. Bola to ťažká práca, keď si človek predstaví, že musí v trojici pripraviť toľko jedla za štyri hodiny. Cesto sme mali aj na hlave. Toľko z doterajšej našej činnosti nášho folklórneho klubu, ktorý združuje 32 tanečníkov, 6 muzikantov a jednu speváčku.

Nácviky prevádzame v Dome ľudového tanca v Košiciach v čase sezóny máme dvakrát týždenne nácvik.


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Imrich Oravec
E-mail:oravec@hutnemontaze.sk
Telefón:+421 911 710 025

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS VRANOVCAN VRANOV NAD TOPLOU

Popod les zeleny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV