3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Šumiačan
Folklórny súbor Šumiačan

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Šumiačan

04. 01. 2008
Šumiac

Miestne ľudové zvyky a krásne piesne sa rozhodli mladí nadšenci zo Šumiaca v januári 1957 predstaviť i za chotárom obce a založili súbor Šumiačan.

Od vzniku dvoch folklórnych telies v Šumiaci ubehlo teda už viac ako 45 rokov. Čas takmer dvoch generácií. Z iniciatívy bývalého člena vojenského súboru Jánošík z Olomouca - Jána Molenta - a ďalších obetavcov, zišla sa 15. januára 1957 prvá schôdzka súboru. Významnú úlohu tu zohral aj úspech, ktorý dosiahol súbor pod umeleckým vedením Jána Molenta za hudobného sprievodu bratov Maťuchovcov hneď v prvom roku činnosti súboru. Vďaka nadšencom sa ľudová pieseň rozniesla nielen po celom Slovensku, ale až za hranice našej vlasti.

Svet spoznal pieseň Na Kráľovej holi, stojí strom zelený, vrch má naklonený do šumiackej zemi. Folklórny súbor Šumiačan má za sebou tisícky vystúpení ako doma na folklórnych festivaloch v Detve, Východnej, Heľpe, Strážnici, Myjave, Liptovskej Tepličke, Važci, tak aj na nespočetných vystúpeniach v zahraničí v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Taliansku, Číne, Srbsku, Chorvátsku, Rakúsku.

Nezabudnuteľný zážitok majú aj členovia na vystúpenie na slovenskom festivale v New Jersey v USA ako aj na účinkovanie na Červenom námestí pod Kremľom v Rusku. Bohatstvo ľudových piesní zo Šumiaca je nevyčerpateľnou studnicou, ktorú sa folklórny súbor pokúsil zachytiť a zvečniť na troch kazetách.

V júni roku 2004 folklórny súbor Šumiačan vydal úspešné CD pod názvom Šumiac dedinôčka moja (Rok v piesňach) a v roku 2005 druhé CD pod názvom Vianočné piesne a vinše zo Šumiaca .

Po vystúpeniach nebolo snáď nikoho, kto by si nebol uvedomil, že v Šumiackych spevoch, tancoch, hudbe, zvykoslovných obrázkoch je kus lásky k rodnej hrude, obci, rodnej zemi a nesmiernej úcty k jej kultúrnym tradíciám, neoceniteľným národným skvostom.


Kontaktné údaje

Adresa:Partizánska 344
Kontaktná osoba:Karoly Šimon, vedúci súboru, Monika Čubaňová, organizačná vedúca
E-mail:cubanova@bb.drsr.sk
Telefón:0915 821 266

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SLUK

A dze je ten

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV