3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Poľana
Folklórny súbor Poľana

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Poľana

04. 01. 2008
Zvolen, TU Zvolen

Folklórny súbor Poľana pracuje pri Technickej univerzite vo Zvolene.

Už pri svojom zrode na prelome rokov 1955 - 1956 si súbor dal do vienka rozvíjanie ľudových tradícií predovšetkým regiónu Podpoľania a podľa majestátneho vulkánu dominujúcemu tomuto kraju prijal aj meno Poľana.

Ako v minulosti, tak aj dnes sú členmi súboru mladí ľudia, prevažne študenti a zamestnanci univerzity, ako aj mládež zo Zvolena a okolia, pre ktorých sa ľudový tanec a pieseň stali záľubou. V súčasnosti má súbor okolo 70 členov, ktorí pracujú v speváckej mužskej, speváckej ženskej, hudobnej a tanečnej zložke. Program súboru je zostavený z tancov a piesní z regiónu Podpoľania (Detva, Čerín, Hrochoť,...), Horehronia (Šumiac, Pohorelá) a Čierneho Balogu, pričom obe spevácke zložky, ako aj hudobná majú v repertoári obsiahnuté piesne z celého Slovenska.

V programe nechýbajú ani inštrumentálne čísla fujary, píšťalky, ústne harmoniky, heligónka a drumbľa. Počas svojej dlhoročnej činnosti absolvoval folklórny súbor Poľana stovky vystúpení doma i v zahraničí a ľudovému umeniu prezentovaného súborom tlieskali diváci v Rakúsku, Bulharsku, Poľsku, Francúzsku, Maďarsku, Českej republike, Srbsku, Chorvátsku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku, Belgicku, Turecku, Grécku, USA, Mexicu a v Sírii. O kvalitách súboru hovorí aj pravidelná účasť na domácich folklórnych festivaloch vo Východnej, Detve, Heľpe, Myjave a ďalších, ako aj účinkovanie v televízii a vydanie viacerích audio kaziet a CD (Na Poľane vlci vyjú, Ozývaj sa hlase, ...).

Osobitné miesto v činnosti súboru zaujíma každoročná účasť na festivale vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen a Akademická Nitra. Z množstva ocenení zo súťaží, prehliadok a festivalov, ktoré získal súbor ako celok i jeho jednotlivé zložky, sólisti a inštrumentalisti hodno spomenúť najmä 1.miesto na festivale vo Vršaci vo Vojvodine.

V súčasnosti folklórny súbor Poľana pracuje pod vedením riaditeľa súboru Ing. Pavla Gejdoša, PhD. a doc. Ing. Františka Chudého, CSc., ktorý je umeleckým vedúcim a choreografom súboru, vedúcim ľudovej hudby je Ing. Miroslav Danihel, PhD., vedúcim mužskej speváckej zložky je Ing. Alexander Králik a vedúcim ženskej speváckej zložky je Ing. Daniel Bebej, PhD.


Kontaktné údaje

Adresa:Technická univerzita vo Zvolene, T. G. Masaryka 24
Kontaktná osoba:Pavol Gejdoš
E-mail:gejdosp@tuzvo.sk
Telefón:+421 45 5206 491
Web:http://www.fspolana.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Palovic

Vrcharska balada

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV