3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Poľana
Folklórny súbor Poľana

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Poľana

04. 01. 2008
Zvolen, TU Zvolen

Folklórny súbor Poľana pracuje pri Technickej univerzite vo Zvolene.

Už pri svojom zrode na prelome rokov 1955 - 1956 si súbor dal do vienka rozvíjanie ľudových tradícií predovšetkým regiónu Podpoľania a podľa majestátneho vulkánu dominujúcemu tomuto kraju prijal aj meno Poľana.

Ako v minulosti, tak aj dnes sú členmi súboru mladí ľudia, prevažne študenti a zamestnanci univerzity, ako aj mládež zo Zvolena a okolia, pre ktorých sa ľudový tanec a pieseň stali záľubou. V súčasnosti má súbor okolo 70 členov, ktorí pracujú v speváckej mužskej, speváckej ženskej, hudobnej a tanečnej zložke. Program súboru je zostavený z tancov a piesní z regiónu Podpoľania (Detva, Čerín, Hrochoť,...), Horehronia (Šumiac, Pohorelá) a Čierneho Balogu, pričom obe spevácke zložky, ako aj hudobná majú v repertoári obsiahnuté piesne z celého Slovenska.

V programe nechýbajú ani inštrumentálne čísla fujary, píšťalky, ústne harmoniky, heligónka a drumbľa. Počas svojej dlhoročnej činnosti absolvoval folklórny súbor Poľana stovky vystúpení doma i v zahraničí a ľudovému umeniu prezentovaného súborom tlieskali diváci v Rakúsku, Bulharsku, Poľsku, Francúzsku, Maďarsku, Českej republike, Srbsku, Chorvátsku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku, Belgicku, Turecku, Grécku, USA, Mexicu a v Sírii. O kvalitách súboru hovorí aj pravidelná účasť na domácich folklórnych festivaloch vo Východnej, Detve, Heľpe, Myjave a ďalších, ako aj účinkovanie v televízii a vydanie viacerích audio kaziet a CD (Na Poľane vlci vyjú, Ozývaj sa hlase, ...).

Osobitné miesto v činnosti súboru zaujíma každoročná účasť na festivale vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen a Akademická Nitra. Z množstva ocenení zo súťaží, prehliadok a festivalov, ktoré získal súbor ako celok i jeho jednotlivé zložky, sólisti a inštrumentalisti hodno spomenúť najmä 1.miesto na festivale vo Vršaci vo Vojvodine.

V súčasnosti folklórny súbor Poľana pracuje pod vedením riaditeľa súboru Ing. Pavla Gejdoša, PhD. a doc. Ing. Františka Chudého, CSc., ktorý je umeleckým vedúcim a choreografom súboru, vedúcim ľudovej hudby je Ing. Miroslav Danihel, PhD., vedúcim mužskej speváckej zložky je Ing. Alexander Králik a vedúcim ženskej speváckej zložky je Ing. Daniel Bebej, PhD.


Kontaktné údaje

Adresa:Technická univerzita vo Zvolene, T. G. Masaryka 24
Kontaktná osoba:Pavol Gejdoš
E-mail:gejdosp@tuzvo.sk
Telefón:+421 45 5206 491
Web:http://www.fspolana.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSK KARICKA DRUZSTEVNA PRI HORNADE

Poduvaj vetricku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV