3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče
Folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Partizán zo Slovenskej Ľupče

04. 01. 2008
Banská Bystrica

Folklórny súbor PARTIZÁN bol založený v roku 1958 skupinou mladých nadšencov a obdivovateľov ľudového umenia, ktorí sa rozhodli mať spoločné záujmy a zachovávať tradície svojich predkov.

Pomenovanie súboru, ktoré sa mu dostalo pri jeho prvej prezentácii, zvýrazňuje spojenie tradícií minulosti s históriou Slovenského národného povstania, v blízkosti centra ktorého súbor pôsobí. Poslaním folklórneho súboru Partizán je od začiatku snaha byť dobrým reprezentantom slovenského ľudového umenia, mať svoj osobitný štýl a vlastnú tvár, zachovávať čistotu folklórnych prejavov v ich samotnom umeleckom stvárnení. Ďalej vychovávať mladých ľudí k úcte k tradíciám slovenského ľudu, aby svojím ľudským a umeleckým profilom prispievali k obohacovaniu kultúrneho života národa. Z počiatočného skromného kolektívu sa postupne rozrástol na pomerne veľké spoločenstvo folkloristov a začlenil sa medzi popredné umelecké telesá v Slovenskej republike. Jeho folklórna tvorba sa hlavne zameriava na umelecké stvárňovanie tradičnej ľudovej kultúry regiónov stredného Slovenska, najmä Horehronia, Gemera a Podpoľania. Súbor je držiteľom Striebornej reťaze zo svetového festivalu v Dijone, ceny za tanečnú interpretáciu na festivale v Szegede, je laureátom folklórneho festivalu Východná a držiteľom mnohých ďalších cien a uznaní z folklórnych festivalov a súťaží na Slovensku a v zahraničí.

Umeleckému majstrovstvu súboru tlieskali diváci v 263 mestách 24 krajín Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Počas každého obdobia sa v členoch súboru zakorenila kvalita spoločenstva a človečenstva, ktoré všetkých zbližovalo na ceste za jediným cieľom: ctiť si svoj národ a jeho kultúru a takto si ctiť a vážiť aj seba . Dnes mnohí pokračujú v tomto cieli vo vlastnom živote, v iných kolektívoch, a najmä vo svojich rodinách. Oplatilo sa tomuto cieľu venovať voľný čas, oplatilo sa investovať, oplatilo sa žiť spoločným životom. Kryštalický proces všetkých doterajších období života súboru Partizán priniesol na svetlo sveta ľudí vnútorne čistých a schopných, ktorých uplatnenie sa v každom čase i v našej súčasnosti je toho najlepším dôkazom.


Kontaktné údaje

Adresa:Dom Matice slovenskej, Dolná 52
Kontaktná osoba:Igor Kovačovič, Ing. Martina Kovačovičová
E-mail:ikovacovic@orangemail.sk, mkovacovicova@orangemail.sk
Telefón:+421 905 313 270

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK Selcan Selec

Regruti

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV