3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Dúbrava
Folklórny súbor Dúbrava

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Dúbrava

04. 01. 2008
Prešov

V januári v roku 1979 vznikol Folklórny súbor Dúbrava.

Za vznikom súboru je potrebné hľadať osobnosť Štefana Jalča, ktorý nielen súbor založil, ale stal sa aj prvým umeleckým vedúcim a 10. decembra sa uskutočnilo prvé celovečerné vystúpenie.

V rokoch 1985 a 1990 do funkcie umeleckého vedúceho a tanečného pedagóga nastúpil tanečník a choreograf Ján Sekerák, ktorý pozdvihol úroveň a rozšíril členskú základňu súboru (až sedemdesiat členov od 15 do 70 rokov). Potom sa funkcie ujal tanečník Peter Kopčík (v rokoch 1990 a 1998), ktorý sa zaslúžil o zorganizovanie viacerých zahraničných zájazdov a o účasť na viacerých významných slovenských festivaloch. V roku 1992 vydal FS Dúbrava magnetofónovú kazetu "Ozivaj še hlaše".

Ďalšie roky sú poznačené častými výmenami umeleckých vedúcich, ako aj zlou finančnou situáciou súboru. V roku 1998 bol dočasným umeleckým vedúcim primáš Ján Štovka, ktorý pozdvihol úroveň hudobnej (až 16 členov) a speváckej zložky. V roku 1999 do funkcie nastúpil bývali tanečník Jaroslav Biro a v roku 2000 znova Ján Štovka, ktorý výraznou mierou prispel k vydaniu prvého "CD Špivajme dzifčata", z ktorého nahrávka "Či to Vám mamičko " získala v roku 2001 cenu GRAND PRIX SVETOZÁRA STRAČINU v kategórii B.

Od roku 2003 je umeleckým vedúcim tanečník Anton Triščík. Súbor sa v roku 2005 predstavil novým programom "Co še stalo v našej karčme", s ktorým získal 1. miesto na II. Medzinárodnom festivale slovanskej kultúry Slavjansk 2005 v Ruskom Slavjansk na Kubani.

Od septembra 2006 sa stal vedúcim súboru Michal Pindeš.


Kontaktné údaje

Adresa:Nám. Mieru 1
Kontaktná osoba:Štefan "Piťo" Ferenc
E-mail:dubrava@dubrava.eu
Telefón:0907 194 922
Web:http://dubrava.eu/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Pacerki

Išlo dzivčatko pres huri, ľesi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV