3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Jánošík zo Svitu
Folklórny súbor Jánošík zo Svitu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Maroš Lištiak (Maroš)

Maroš Folklorista z pod Tatier. K folklóru ma priviedol môj otec, celoživotný tanečník. Niekde v štyroch rokoch som si začal uvedomovať, aký je slovenský folklór jedinečný a nádherný. Keďže tancovať už nemôžem šírim krásu našej krajiny...

Folklórny súbor Jánošík zo Svitu

26. 01. 2008
Svit

Folklórny súbor Jánošík zo Svitu pôsobí v malom podtatranskom meste Svit. Pozostáva z troch zložiek - tanečnej, hudobnej a speváckej. V programe sa striedajú veľké a menšie tanečné formácie, hudobné čísla so spevom a hrou na sólové hudobné nástroje. Zachováva rôzne ľudové tradície ako Fašiangy, Veľká noc, Stavanie májov, Vianočné koledy a pod. V súbore momentálne pôsobí približne 30 členov.

V roku 1956 bol mladý muzikant-huslista František Pristač poverený Závodným klubom ROH založiť malú ľudovú spevácko-tanečnú skupinu, ktorá mala príležitostne vystupovať pri rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach v meste a jeho okolí. V spolupráci s bývalým tanečníkom SĽUK-u Jánom Kratochvílom sa im takúto skupinu podarilo založiť. Prvé pravidelné nácviky, dvakrát do týždňa už pod názvom "Tanečný súbor Jánošík", začali v priestoroch bývalého Spoločenského domu v septembri 1956. Názov súboru "Jánošík" vznikol na základe skutočnosti, že prvými nacvičovanými tancami boli zbojnícke-odzemkové tance. Na začiatku mala skupina len jeden kroj z obce Važec, preto sa nacvičovali piesne a tance z tejto oblasti. Prvýkrát sa súbor predstavil verejnosti 26. apríla 1957 v neďalekej NIŽNEJ ŠUŇAVE pri príležitosti slávnostného otvorenia nového Jednotného roľníckeho družstva). Podľa pamätníkov malo vystúpenie mimoriadny úspech, čo bolo pre všetkých podnetom pre ďalšiu tvorivú prácu v súbore. V tom čase existovalo vo Svite pri vtedajších stredných školách viacero skupín so zameraním na ľudový tanec a spev. Po ich zaniknutí na prelome 50. - 60.-tich rokov sa viacerí ich členovia pridali k Jánošík-u, čím v meste vznikol jeden silne obsadený folklórny súbor.

Úvodné roky fungovania súboru boli veľmi úspešné. Po odstránení začiatočníckych nedostatkov o tom hovoria mnohé krásne vystúpenia v meste, v okolitých obciach a aj po celej republike, ale hlavne úspechy dosiahnuté na súťažných prehliadkach folklórnych súborov. Z tých najvýznamnejších úspechov treba spomenúť: účasť na najznámejšom folklórnom festivale vo Východnej v roku 1958 - kde sa súbor umiestnil na 1. mieste, krajské kolo STM (Súťaž tvorivosti mládeže) v Košiciach 1959 - 1. miesto - postup na celoštátne kolo do Brna, krajské kolo STM v Prešove 1960 - 1. miesto - postup na celoštátne kolo v Prahe, kde sa podarilo súboru obsadiť 4. miesto zo šesťdesiatich súborov.

V roku 1962 sa súbor presunul do priestorov novopostaveného Kultúrneho domu, kde má svoje zázemie do dnes. V roku 1966 pri príležitosti 10. výročia založenia súboru sa podarilo zorganizovať prvý zahraničný zájazd do vtedajšej Nemeckej demokratickej republiky do mestečka Eisenach. Dobrú úroveň súboru odzrkadľovalo aj účinkovanie v programoch československej televízie "Ja parobek šumný bíly ...", "Cesty ku kvalite", "Nedeľa v klube", "A pri tom speve". V rokoch 1976 až 1983 bol pri kvalifikačných prehrávkach súbor zaradený do kategórie "B". Po umeleckej stránke využíval súbor prevažne externých choreografov, nemožno nespomenúť známych slovenských folkloristov Cyrila Zálešáka, Jozefa Majerčíka, či Pavla Balžanku, ale mal aj "svojich" Jozefa Butelu a Irenu Janků, ktorí vytvorili množstvo úspešných choreografií.

V súčasnosti spolupracuje súbor s mladým choreografom Mgr. art. Lukášom Cabalkom z Bratislavy. Jeho skúsenosti z účinkovania v umeleckom súbore Lúčnica, podporené štúdiom choreografie na VŠMU, položili základ súčasného umeleckého smerovania súboru, ktoré vyvrcholilo 17. - 18. novembra 2006 slávnostným programom k jubilejnému 50. výročiu založenia Folklórneho súboru Jánošík vo Svite. V repertoári sa zameriava hlavne na scénické spracovanie folklóru z oblastí Liptov, Zemplín, Horehronie a Pohronie. Repertoár však pozostáva aj z tancov a piesní z regiónov Šariš, Podpoľanie, Zamagurie a Trenčiansko.

Riaditeľom a manažérom je Marek Kačmarčík a vedúcim ľudovej hudby je Mgr. Monika Fáberová.


Kontaktné údaje

Adresa:P.O. Box 24
Kontaktná osoba:Marek Kačmarčík, riaditeľ
E-mail:janosik@janosiksvit.sk
Telefón:+421948399989
Web:http://www.janosiksvit.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Krivan Vychodna

Na priadkach

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV