3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice
Folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice

31. 01. 2008
Považská Bystrica

Folklórny súbor Považan bol založený folklórnymi nadšencami z mesta Považská Bystrica v roku 1954. Jeho prvým umeleckým vedúcim bol Juraj Onačila, ktorý súbor viedol sedemnásť rokov, od roku 1955 až do roku 1972. Po jeho odchode vedenie súboru prevzali postupne Pavol Rojko (1972-1973), Vladimír Hluchý (1973-1977), Jozef a Ján Rebrovci (1977-1981), Jozef Bielik (1981-1983), od roku 1983 je umeleckou vedúcou a choreografkou súboru Anna Galková.

Súbor za dlhé roky pôsobenia na folklórnej scéne navštívil množstvo festivalov doma (FF Východná, Podpolianske slávnosti, FF Myjava, FF Terchová ...) i vo svete (okrem európskych krajín napr. Alžírsko a USA). Vo svojom repertoári má tance z viacerých regiónov Slovenska, ale v posledných rokoch sa členovia súboru venujú predovšetkým folklóru z oblasti stredného Považia (púchovská, marikovská, papradnianska dolina, obce Kostolec, Horná Poruba, Mojtín, Zliechov...)

FS Považan má tri zložky - zložku tanečnú, ľudovú hudbu a ženskú spevácku skupinu. Súbor je súčasťou mestského folklórneho štúdia v Považskej Bystrici spolu so súborom Seniorpovažan a detským folklórnym súborom Mladosť. Vo všetkých súboroch pracuje okolo 200 členov, ktorí sa každoročne podieľajú na príprave mnohých podujatí v meste Považská Bystrica a jeho okolí (festival Otvára sa letu brána, Praznovské folklórne slávnosti, Helenské hodové slávnosti, mestský jarmok, predvianočný koncert a iné).

Vedúcou MFŠ i súboru Považan a jeho choreografkou je Anna Galková, vedúcim ľudovej hudby a ženskej speváckej skupiny Mgr. Dobroslav Kortman, pedagógmi tanca sú Vladimíra Filípková, Mgr. Janka Zigová a Zdeno Havlík.


Kontaktné údaje

Adresa:PX CENTRUM - MFŠ
Kontaktná osoba:Anna Galková
Telefón:0907 252 619

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Barvinok Kamienka

Isli kozy poza lozy, A pri korcmi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV