3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Váh z Púchova
Folklórny súbor Váh z Púchova

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Váh z Púchova

17. 03. 2008
Púchov

Súbor založil v roku 1971 spisovateľ Milan Húževka so svojimi priateľmi. Dvadsať rokov bola vedúcou a choreografkou FS Váh Mgr. Eva Kukučková. Vystupoval s viac ako štrnástimi spoločnými (skupinovými) choreografiami a šiestimi sólovými choreografiami. Základom jeho činnosti bolo vyhľadávanie a scénické spracovanie folklóru stredného Považia /najmä Púchovská dolina (choreografie "Zbora", "Šotyš", ...), ale i neďaleký Kostolec ("Kostolecké čardáše"), Papradno ("Slnovrat" a "Štyri chodníčky cez Javorníčky"), či Selec pri Trenčíne (tanec "Sellácka" a 2 sólové tance)/. Pre pestrosť dopĺňal program aj hudbou, spevom a tancom ďalších regiónov Slovenska (východoslovenské "čapáše" a "karičky" - "Tanec zo Zemplína", oravské goralské motívy - tance "Kosicek" a "Goralský").

Súbor Váh z Púchova získal viacero ocenení v súťažiach folklórnych kolektívov: Vytancoval si cenu za "Kostolecké čardáše" na celoslovenskej prehliadke tvorivých choreografií v r. 1998. V roku 2001 sa súbor zúčastnil na celoštátnom finále súťaže tanečníkov (sólistov) - Šaffova ostroha" s tancom, v ktorom boli použité motívy z púchovskej doliny. V roku 2002 zvíťazil v krajskom kole a postúpil do celoštátneho finále súťaže tvorivých choreografií s tancom "Choreo 1.". Od svojho zniku sa zúčastňoval i mnohých domácich (slovenských) a českých folklórnych festivaloch (v Martine, v Dubnici, v Myjave, v Hlinsku, ...).

V rokoch 2000, 2001 a 2003 sa kolektív, stal laureátom medzinárodného folklórneho festivalu WARMIA v poľskom Olsztyne. Precestoval viacero krajín Európy (Švédsko - Växjó; Dánsko - Kodaň; Francúzsko; Taliansko; Rakúsko; Poľsko - Olsztyn, Iława; Česko - Strání, Mělník, Frenštád pod Radhoštem, Starý Hrozenkov; Rusko - Moskva; Srbsko - Aleksinac, Bovan).

Od roku 2006 je umeleckou vedúcou a choreografkou súboru Mgr. Žaneta Littová.

ĽH Váh vedie Ivan Sadloň. Najnovšou choreografiou Mgr. Littovej je Pod vŕškami pri muzike - zachytávajúca zábavu z trenčianskeho Považia, s humornými prvkami, pijanskými piesňami, hudbou a tancom typickým pre danú oblasť (širákový, na Kúbi-Sellácká).


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Mgr. Žaneta Littová - vedúca súboru
Telefón:0907106755
Web:http://dkpuchov.sk/?page_id=5&sub=2

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Palacovci

Hrochotska muzika II

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV