3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Šarišan z Prešova
Folklórny súbor Šarišan z Prešova

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Šarišan z Prešova

25. 09. 2008
Prešov

Folklórny súbor Šarišan je umelecké teleso Parku kultúry a oddychu v Prešove a popredný folklórny reprezentant regiónu Šariš a jeho metropoly Prešova.

V súbore hrá, spieva a tancuje viac ako 60 mladých ľudí. Prevažne študenti stredných a vysokých škôl absolvujú ročne vyše 70 vystúpení doma i v zahraničí. Celosúborové programy, súťažné, festivalové i charitatívne vystúpenia - všetky s rovnakým nasadením dať divákovi maximum.

Profesionálne vedenie súboru, nadšenie amatérskych tanečníkov, spevákov a hudobníkov, ako i nastupujúca generácia z radov detí - členovia detského súboru Šarišanček, sú zárukou, že Šarišan sa o svoju budúcnosť nemusí bať. Program folklórneho súboru je inšpirovaný bohatstvom folklórnych tradícií regiónov východného Slovenska - Šariš, Zemplín, Spiš, Gemer. Tieto v umeleckom spracovaní súboru prinášajú originalitu a neopakovateľnosť ľudového umenia pre celé Slovensko a sú významnou reprezentáciou národného kultúrneho bohatsva Slovenskej republiky v zahraničí.

FS ŠarišanOd svojich počiatkov Šarišan vyniká osobitou dramaturgiou, úspešnou experimentálnou choreografickou tvorbou s využitím širokej škály netradičných ľudových nástrojov. Diváci oceňujú humorné s citom a nadhľadom inscenované tanečné a hudobno - spevácke čísla. Odborníkom imponuje originalita spracovania pôvodného folklórneho materiálu ako i vysoká technická vyspelosť interpretov.

Počas svojej 35 ročnej činnosti Šarišan získal množstvo ocenení a tituly lareáta z najprestížnejších domácich festivalov, ako i v silnej konkurencii folklórneho umenia v zahraničí, kam vycestoval za divákmi 73 krát. Súbor zožal potlesk obecenstva v 24 štátoch Európy, Ázie, Afriky a Ameriky.

Šarišan je častým hosťom rozhlasových a televíznych štúdií. Nahrávky ľudovej hudby Šarišan patria do klenotnice ľudovej hudby Slovenského rozhlasu. Muzikantské zázemie v súbore umožnilo vydať 39 samostatných titulov na rôznych hudobných nosičoch, z toho 15 profilových. Prácu súboru dokumentuje i videokazeta "Vitaj život", nasnímaná v atraktívnom prostredí skanzenu ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch a videokazeta "Na Šarišu tak ... ", premierový program súboru Šarišan natočený pri príležitosti 35. výročia jeho vzniku.

V roku 2007 oslávil súbor 40 výročie svojho vzniku novým premierovým programom "Na dachu ja....a muj dzedo".


Kontaktné údaje

Adresa:Námestie Kráľovnej Pokoja 2
Kontaktná osoba:Mgr. Ladislav Kišeľák
E-mail:sarisan@vadium.sk
Telefón:+421 51 77 18 601
Web:www.sarisan.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

DFS Kornicka

Kubransku dolinu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV