3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Limbačka z Levíc
Folklórny súbor Limbačka z Levíc

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Limbačka z Levíc

06. 01. 2009
Beladice

Folklórny súbor Limbačka vznikol v roku 2002. Prechádzal rôznymi vývojovými etapami. V počiatkoch existencie bol pôvodne detským folklórnym súborom, ktorému predchádzala existencia speváckej skupiny Limbačka. Do podoby v akej pracuje dnes dospel v roku 2004, odkedy sa prezentuje ako folklórny súbor Limbačka.

Vo svojej činnosti sa zameriava na zmysluplné a efektívne využitie voľného času detí a mládeže, smerujúce ku prezentácii slovenskej tradičnej kultúry doma i v zahraničí. Snaží sa o vytvorenie umeleckej úrovne pre náročného diváka, vytváraním nových choreografických celkov, speváckych a hudobných úprav, vyhľadávaním archaického materiálu. Vychováva množstvo šikovných mladých ľudí, ktorí budú pokračovať v začatej činnosti v akademických súboroch, v umeleckých školách, na konzervatóriách, či nebodaj v profesionálnych telesách. Príznačné pre súbor je však vytváranie vzťahu k tradičnej kultúre regiónu Tekova, k jej uchovávaniu a odovzdávaniu pre ďalšie generácie. Súčasťou práce v súbore je komplexná výchova, založená na prepojení tanečného,speváckeho a hereckého prejavu.

Súbor v súčasnosti navštevuje 38 členov a opätovne inicioval prácu s deťmi vo veku od 5 rokov.

Limbačka je súbor, ktorý má regionálny charakter. Prioritne združuje deti, mládež a dospelých z 11 čilejkárskych obcí, z Levíc a ich okolia, ale aj z iných regiónov Slovenska.
Avšak veľmi radi medzi nami privítame nových kamarátov zo všetkých kútov čilejkárskeho kraja. Limbačka vo svojom kočovnom spôsobe existencie vystriedala viacero miest pôsobenia (Starý Tekov, Podlužany) a v roku 2007 jej vytvorilo podmienky pre činnosť a aktivity Mestské kultúrne stredisko v Leviciach.

Limbačka odvodila svoje pomenovanie od drobného, kovového, lesklého pliešku v tvare lístku alebo kruhu, ktorý je považovaný za najkrajší detail na tradičnom tekovskom ženskom odeve. Limbačka je jeho pomenovanie v miestnom dialekte.

Počas svojej činnosti sa súbor prezentoval na domácich a zahraničných podujatiach, účinkoval na významných domácich festivaloch - Východná, Myjava, Akademický Zvolen, Hontianska paráda, ako aj na rôznych podujatiach regionálneho charakteru - Požitavské slávnosti v Mani, Podsitnianske dni hojnosti v Badáni a v Prenčove, Medzinárodný foklórny festival v Zlatých Moravciach a iné. V zahraničí reprezentovala Slovensko na medzinárodných folklórnych festivaloch - Chorvátsku, v Českej republike. Sólisti, ako aj celý kolektív realizoval nahrávky pre Slovenský rozhlas v Bratislave a pre Slovenskú televíziu v Košiciach.

Príležitostne spolupracuje s vynikajúcimi interprétmi, nositeľmi tradícii v Tekovskej župe – s Veronikou Kotorovou zo Starého Tekova, s pani Ankou Bajanovou z Rybníka, s tetou Borkou Tužinskou z Brehov, s ujkom Bendíkom z Hrušova a s inými. Vážime si spoluprácu s osobnosťami ako sú Marián Járek, Pavol Bútor, Angela Vargicová, Ján Bielik, Ján Krajanec, Šimek Bafja a ďalšími.

"Ňedajte sa telko volať, prícťe medzi nás!"


Kontaktné údaje

Adresa:Beladice 101
Kontaktná osoba:Žáčiková Patrícia
E-mail:m.zacik@post.sk
Telefón:0903 478 880
Web:www.mfslimbacka.czweb.org

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Hanka Servicka

V Presova na bale

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV