3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Limbačka z Levíc
Folklórny súbor Limbačka z Levíc

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Limbačka z Levíc

06. 01. 2009
Beladice

Folklórny súbor Limbačka vznikol v roku 2002. Prechádzal rôznymi vývojovými etapami. V počiatkoch existencie bol pôvodne detským folklórnym súborom, ktorému predchádzala existencia speváckej skupiny Limbačka. Do podoby v akej pracuje dnes dospel v roku 2004, odkedy sa prezentuje ako folklórny súbor Limbačka.

Vo svojej činnosti sa zameriava na zmysluplné a efektívne využitie voľného času detí a mládeže, smerujúce ku prezentácii slovenskej tradičnej kultúry doma i v zahraničí. Snaží sa o vytvorenie umeleckej úrovne pre náročného diváka, vytváraním nových choreografických celkov, speváckych a hudobných úprav, vyhľadávaním archaického materiálu. Vychováva množstvo šikovných mladých ľudí, ktorí budú pokračovať v začatej činnosti v akademických súboroch, v umeleckých školách, na konzervatóriách, či nebodaj v profesionálnych telesách. Príznačné pre súbor je však vytváranie vzťahu k tradičnej kultúre regiónu Tekova, k jej uchovávaniu a odovzdávaniu pre ďalšie generácie. Súčasťou práce v súbore je komplexná výchova, založená na prepojení tanečného,speváckeho a hereckého prejavu.

Súbor v súčasnosti navštevuje 38 členov a opätovne inicioval prácu s deťmi vo veku od 5 rokov.

Limbačka je súbor, ktorý má regionálny charakter. Prioritne združuje deti, mládež a dospelých z 11 čilejkárskych obcí, z Levíc a ich okolia, ale aj z iných regiónov Slovenska.
Avšak veľmi radi medzi nami privítame nových kamarátov zo všetkých kútov čilejkárskeho kraja. Limbačka vo svojom kočovnom spôsobe existencie vystriedala viacero miest pôsobenia (Starý Tekov, Podlužany) a v roku 2007 jej vytvorilo podmienky pre činnosť a aktivity Mestské kultúrne stredisko v Leviciach.

Limbačka odvodila svoje pomenovanie od drobného, kovového, lesklého pliešku v tvare lístku alebo kruhu, ktorý je považovaný za najkrajší detail na tradičnom tekovskom ženskom odeve. Limbačka je jeho pomenovanie v miestnom dialekte.

Počas svojej činnosti sa súbor prezentoval na domácich a zahraničných podujatiach, účinkoval na významných domácich festivaloch - Východná, Myjava, Akademický Zvolen, Hontianska paráda, ako aj na rôznych podujatiach regionálneho charakteru - Požitavské slávnosti v Mani, Podsitnianske dni hojnosti v Badáni a v Prenčove, Medzinárodný foklórny festival v Zlatých Moravciach a iné. V zahraničí reprezentovala Slovensko na medzinárodných folklórnych festivaloch - Chorvátsku, v Českej republike. Sólisti, ako aj celý kolektív realizoval nahrávky pre Slovenský rozhlas v Bratislave a pre Slovenskú televíziu v Košiciach.

Príležitostne spolupracuje s vynikajúcimi interprétmi, nositeľmi tradícii v Tekovskej župe – s Veronikou Kotorovou zo Starého Tekova, s pani Ankou Bajanovou z Rybníka, s tetou Borkou Tužinskou z Brehov, s ujkom Bendíkom z Hrušova a s inými. Vážime si spoluprácu s osobnosťami ako sú Marián Járek, Pavol Bútor, Angela Vargicová, Ján Bielik, Ján Krajanec, Šimek Bafja a ďalšími.

"Ňedajte sa telko volať, prícťe medzi nás!"


Kontaktné údaje

Adresa:Beladice 101
Kontaktná osoba:Žáčiková Patrícia
E-mail:m.zacik@post.sk
Telefón:0903 478 880
Web:www.mfslimbacka.czweb.org

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV