3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Krompašan z Krompách
Folklórny súbor Krompašan z Krompách

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Krompašan z Krompách

06. 06. 2009
Krompachy

Folklórny súbor Krompašan začal svoju históriu písať v roku 1988 pod vedením svojej zakladateľky p. Alžbety Cirbusovej. V 1993 sa choreografmi stávajú Žofia Jenčová a Jozef Galdun, ktorých vystriedal Ondrej Ondzik. Súčasným umeleckým vedúcim od roku 1997 je Henrich Papcun.

Od svojho vzniku FS pôsobil pri Mestskom kultúrnom stredisku v Krompachoch, ktorý mu poskytoval priestor na tanečné skúšky ako i priestory na vystúpenia. V súčasnosti FS pôsobí ako občianske združenie „FS KROMPAŠAN – združenie priateľov ľudových tradícií“ a jeho činnosť zastrešuje mestský úrad v Krompachoch.

FS od svojho vzniku sa zúčastňuje rôznych súťaží s folklórnou tematikou. Medzi najúspešnejšie vystúpenia sa radí okresná spevácka prehliadka z roku 1997, z ktorej speváčky so speváckym blokom „Vichodzi slunečko“ postúpili na krajské kolo do Michaloviec. V roku 1999 súbor opäť postúpil na krajskú súťaž do Košíc, tento krát s tanečným blokom „Pri hudakoch“.

Najúspešnejším rokom bol rok 2001-2002, keď súbor postúpil s veľkou choreografiou „V Raslavicoch pri hudakoch“ na krajskú súťaž do Košíc a s malou choreografiou „Kupovanie party“ až na celoslovenskú súťaž do Liptovského Hrádku.

FS sa pravidelne zúčastňuje na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach, príležitostných oslavách a jarmokoch. Reprezentoval mesto Krompachy v Békešskej Čabe, v Maďarsku, na festivaloch v Nemecku, Poľsku  Taliansku, Belgicku, Českej republike a Turecku.

Repertoár FS pozostáva z tancov a piesni Spiša a Šariša. Zachováva a rozvíja  ľudový tance, piesne a zvyky z Krompách, Margecian, Bystran, Žakaroviec a Raslavíc.

V súčasnosti má 25 členov.


Kontaktné údaje

Adresa:Námestie slobody 1
Kontaktná osoba:FS KROMPAŠAN - Henrich Papcun (umelecký vedúci)
E-mail:papcunh@zoznam.sk
Telefón:+421 905 315 509
Web:www.krompasan.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Janosik Svit

Mám ja hrusku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV