3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Krompašan z Krompách
Folklórny súbor Krompašan z Krompách

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Krompašan z Krompách

06. 06. 2009
Krompachy

Folklórny súbor Krompašan začal svoju históriu písať v roku 1988 pod vedením svojej zakladateľky p. Alžbety Cirbusovej. V 1993 sa choreografmi stávajú Žofia Jenčová a Jozef Galdun, ktorých vystriedal Ondrej Ondzik. Súčasným umeleckým vedúcim od roku 1997 je Henrich Papcun.

Od svojho vzniku FS pôsobil pri Mestskom kultúrnom stredisku v Krompachoch, ktorý mu poskytoval priestor na tanečné skúšky ako i priestory na vystúpenia. V súčasnosti FS pôsobí ako občianske združenie „FS KROMPAŠAN – združenie priateľov ľudových tradícií“ a jeho činnosť zastrešuje mestský úrad v Krompachoch.

FS od svojho vzniku sa zúčastňuje rôznych súťaží s folklórnou tematikou. Medzi najúspešnejšie vystúpenia sa radí okresná spevácka prehliadka z roku 1997, z ktorej speváčky so speváckym blokom „Vichodzi slunečko“ postúpili na krajské kolo do Michaloviec. V roku 1999 súbor opäť postúpil na krajskú súťaž do Košíc, tento krát s tanečným blokom „Pri hudakoch“.

Najúspešnejším rokom bol rok 2001-2002, keď súbor postúpil s veľkou choreografiou „V Raslavicoch pri hudakoch“ na krajskú súťaž do Košíc a s malou choreografiou „Kupovanie party“ až na celoslovenskú súťaž do Liptovského Hrádku.

FS sa pravidelne zúčastňuje na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach, príležitostných oslavách a jarmokoch. Reprezentoval mesto Krompachy v Békešskej Čabe, v Maďarsku, na festivaloch v Nemecku, Poľsku  Taliansku, Belgicku, Českej republike a Turecku.

Repertoár FS pozostáva z tancov a piesni Spiša a Šariša. Zachováva a rozvíja  ľudový tance, piesne a zvyky z Krompách, Margecian, Bystran, Žakaroviec a Raslavíc.

V súčasnosti má 25 členov.


Kontaktné údaje

Adresa:Námestie slobody 1
Kontaktná osoba:FS KROMPAŠAN - Henrich Papcun (umelecký vedúci)
E-mail:papcunh@zoznam.sk
Telefón:+421 905 315 509
Web:www.krompasan.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Mladost

Ej tisa, tisa

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV