3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Hornád
Folklórny súbor Hornád

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Hornád

03. 08. 2009
Košice

Folklórny súbor Hornád vznikol v roku 1963. Počas svojej existencie prešiel viacerými zmenami: zmeny zriaďovateľov, miesta pôsobenia, umeleckého smerovania, zamerania svojej aktívnej činnosti. Medzi posledné míľniky v jeho živote patrí štatút vysokoškolského súboru pod záštitou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, na ktorej pôde súbor momentálne aj sídli. V roku 2012 („Sušide“) a 2014(„Chvíle“) sa aj vďaka tomu stal súbor laureátom súťaže vysokoškolských súborov – Akademická Nitra. Nemenej dôležitou zmenou prešiel súbor aj koncom roku 2014, kedy sa jeho zriaďovateľom stalo občianske združenie FS HORNÁD.

Folklórny súbor Hornád svojou činnosťou patrí medzi najprogresívnejšie zoskupenia v oblasti svojho pôsobenia na Slovensku. Zameriava sa na propagáciu scénických a nescénických foriem ľudového tanca, hudby, spevu a ďalších foriem ľudovej kultúry. Hlavnou myšlienkou programovej produkcie súboru je kontinuita medzi prirodzeným a javiskovým prostredím.

Zameriava sa predovšetkým na folklór východného Slovenska. Do výučby a repertoáru však zaradil aj piesne a tance z územia celého Slovenska. Zároveň zvolil cestu rozšíriť záber poznávania ľudovej kultúry národov a etník v európskom priestore.

Pri propagácii a výučbe slovenskej ľudovej kultúry spolupracuje s dolnozemskými Slovákmi v Rumunsku ale aj v Maďarsku, Srbsku a Chorvátsku, realizuje výučbu slovenských ľudových tancov aj pre zahraničných hostí z Japonska, Francúzka, Nemecka a USA.

Súbor systematicky spolupracuje s detským folklórnym súborom Hanička, kde si „vychováva“ svojich budúcich nástupcov.

Členovia doteraz účinkovali a umelecky sa angažovali v mnohých hudobno – tanečných projektoch ako Husľovačka, Tance a tanečníci, Majstri a najnovšie Vyrobila dedina, tancuje mesto. Pedagógovia organizujú a vedú Školu tanca v Košiciach, pravidelne účinkujú vo folklórnej relácii Kapura na RTVS, autorsky sa podieľajú pri tvorbe spoločných programov košických folklórnych súborov.

Pod vedením umeleckého vedúceho Štefana Šteca sa súbor pravidelne predstavuje na významných folklórnych festivaloch vo Východnej, Detve, Kokave nad Rimavicou, Hrušove, Myjave, Heľpe, Čiernom Balogu, na festivale Pohoda-Trenčín, Cassovia folkfest, Košické folklórne dni.

Účinkuje v cyklických podujatiach (Antológia folklóru, Naše tance, Stavanie májov, predtanečníci súťaže Ľudových hudieb v rámci KFD atď). Súbor hosťuje
v programoch iných folklórnych kolektívov, účinkuje v komponovaných a tematických programoch (Čriepky, Chuťovky, Sviatok tanca) s najlepšími interprétmi folklórnej tvorby zo Slovenska.

V roku 2014 s menším posunom oslávil veľkolepo 50 rokov pôsobenia na scéne. Hosťami v programe boli bývalí tanečníci FS Dargov, z ktorých mnohí pôsobia vo folklórnom klube Omladina, ako aj Imrich Jasaň, zakladaťeľ prvého predchodcu Hornádu – FS Stavbár.

 

FS Hornád
Občianske združenie
Južná trieda 4B
04001 Košice-Juh

 


Kontaktné údaje

Adresa:Folklórny súbor Hornád, Južná trieda 4B, 04001 Košice-Juh
Kontaktná osoba:Ing. Martin Bača, predseda OZ FS HORNÁD, Mgr. Štefan Štec, um. vedúci súboru
E-mail:fshornad@fshornad.com
Telefón:+421 948 78 66 78, krojáreň: +421 948 05 64 06
Web:www.fshornad.com

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Petra Kustara

Zdola ponickyho mlyna

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV