3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta
Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta

05. 08. 2009
Kysucké Nové Mesto

Folklórny súbor Jedľovina· vznikol roku 1957. Pôsobí ako občianske združenie pri Dome kultúry v Kysuckom Novom Meste. Jeho cieľom je uchovať pre ďalšie generácie tradície ľudových piesní a tancov, ktoré po stáročia vytváral kysucký ľud.

Spevy, tance a hudbu súbor čerpá z národopisných oblastí Slovenska, najmä z Kysúc, Oravy, Liptova, atď. Za šírenie ľudovej tvorby a reprezentáciu Kysúc získal súbor viacero ocenení.

Súbor pozostáva z tanečnej zložky, ľudovej hudby a ženskej speváckej skupiny. V jeho radoch tancujú, hrajú a spievajú študenti, robotníci, technici, učitelia, lekári a ďalší nadšenci, ktorých očarila krása a bohatstvo slovenského ľudového umenia. Všetko sú to amatéri, pre ktorých sa ľudový tanec, spev a hudba stali životnou záľubou a snažia sa ju prezentovať na vysokej úrovni. V súčasnosti má súbor 53 členov, ktorí sú vo veku od 13 do 79 rokov. Náš súbor tým dokazuje veľkú vzácnosť, že láskou k folklóru sa dajú prepojiť tri generácie do jedného súdržného celku.

Vzhľadom k tomu, že pôsobíme na severe Slovenska v malebnej doline dolných Kysúc, ktorá sa majestátne otvára dvoma vrchmi Rochovicou a Brodňankou· (Kysuckou bránou), pod ktorými zurčí rieka Kysuca, musia byť našim hlavným programovým zameraním práve rodné Kysuce. Ich charakteristické ťahavé melódie ozývajúce sa pri pasení dobytka, kosení a hrabaní sena, ťažkej práci na kamenitých políčkach, či ľúbostných stretnutiach. Ale i veselá muzika znejúca na svadbách, krstinách, fašiangových, veľkonočných zábavách a mnohých iných príležitostiach. Niekedy sa rozoznejú drevené husličky, inokedy· heligónka, píšťala, fujara alebo len jednoducho hlas speváka či speváčky. Veľký dôraz pritom kladieme na zachovanie autentickosti a originality.

Nezabúdame však i na krásy ostatných regiónov nášho Slovenska, preto v našom repertoári môžete vidieť i tance z Terchovej, Suchej hory, Ždiaru, Zemplína, Šariša, Gemera, Liptova, Zamutova a Horehronia.

Zaujímavosťou nášho súboru je, že pôvodne mal názov FS Jánošik, podľa symbolu rodnej dediny - Terchovej nášho zakladateľa Róberta Mihu. Existoval však aj Armádny umelecký súbor Jánošík v Brne, tak sme sa premenovali.

Prečo práve Jedľovina? Možno preto, že jedľa je jeden z najkrajších stromov na Kysuciach. Jej vysoký a mohutný kmeň zakrýva husté voňavé a striebrom obsypané ihličie. Rozdáva ľudom vôňu, krásu, radosť a teplo domova. A o to sa snažíme i my. Každému divákovi chceme ukázať krásy našich národných tradícii. Aspoň na okamih vliať do srdca teplo a vôňu domova našich starých materí a vzbudiť radosť z príjemne prežitých chvíľ.

Preto prajeme i Vám hlboký umelecký zážitok na našich predstaveniach a veríme, že vo Vás nájdeme ďalších priateľov folklórneho súboru Jedľovina.

Umeleckým a organizačným vedúcim súboru je Mgr. Pavol Kopták.


Kontaktné údaje

Adresa:Kukučínová 893
Kontaktná osoba:Mgr. Pavol Kopták
E-mail:pavol.koptak@post.sk
Telefón:+421 903 851200 , +421 41 421 14 90
Web:www.jedlovina.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ján Mocko

Keď som išiou cez ten hájik; Čia je to rolička nezoraná

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV