3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta
Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta

05. 08. 2009
Kysucké Nové Mesto

Folklórny súbor Jedľovina· vznikol roku 1957. Pôsobí ako občianske združenie pri Dome kultúry v Kysuckom Novom Meste. Jeho cieľom je uchovať pre ďalšie generácie tradície ľudových piesní a tancov, ktoré po stáročia vytváral kysucký ľud.

Spevy, tance a hudbu súbor čerpá z národopisných oblastí Slovenska, najmä z Kysúc, Oravy, Liptova, atď. Za šírenie ľudovej tvorby a reprezentáciu Kysúc získal súbor viacero ocenení.

Súbor pozostáva z tanečnej zložky, ľudovej hudby a ženskej speváckej skupiny. V jeho radoch tancujú, hrajú a spievajú študenti, robotníci, technici, učitelia, lekári a ďalší nadšenci, ktorých očarila krása a bohatstvo slovenského ľudového umenia. Všetko sú to amatéri, pre ktorých sa ľudový tanec, spev a hudba stali životnou záľubou a snažia sa ju prezentovať na vysokej úrovni. V súčasnosti má súbor 53 členov, ktorí sú vo veku od 13 do 79 rokov. Náš súbor tým dokazuje veľkú vzácnosť, že láskou k folklóru sa dajú prepojiť tri generácie do jedného súdržného celku.

Vzhľadom k tomu, že pôsobíme na severe Slovenska v malebnej doline dolných Kysúc, ktorá sa majestátne otvára dvoma vrchmi Rochovicou a Brodňankou· (Kysuckou bránou), pod ktorými zurčí rieka Kysuca, musia byť našim hlavným programovým zameraním práve rodné Kysuce. Ich charakteristické ťahavé melódie ozývajúce sa pri pasení dobytka, kosení a hrabaní sena, ťažkej práci na kamenitých políčkach, či ľúbostných stretnutiach. Ale i veselá muzika znejúca na svadbách, krstinách, fašiangových, veľkonočných zábavách a mnohých iných príležitostiach. Niekedy sa rozoznejú drevené husličky, inokedy· heligónka, píšťala, fujara alebo len jednoducho hlas speváka či speváčky. Veľký dôraz pritom kladieme na zachovanie autentickosti a originality.

Nezabúdame však i na krásy ostatných regiónov nášho Slovenska, preto v našom repertoári môžete vidieť i tance z Terchovej, Suchej hory, Ždiaru, Zemplína, Šariša, Gemera, Liptova, Zamutova a Horehronia.

Zaujímavosťou nášho súboru je, že pôvodne mal názov FS Jánošik, podľa symbolu rodnej dediny - Terchovej nášho zakladateľa Róberta Mihu. Existoval však aj Armádny umelecký súbor Jánošík v Brne, tak sme sa premenovali.

Prečo práve Jedľovina? Možno preto, že jedľa je jeden z najkrajších stromov na Kysuciach. Jej vysoký a mohutný kmeň zakrýva husté voňavé a striebrom obsypané ihličie. Rozdáva ľudom vôňu, krásu, radosť a teplo domova. A o to sa snažíme i my. Každému divákovi chceme ukázať krásy našich národných tradícii. Aspoň na okamih vliať do srdca teplo a vôňu domova našich starých materí a vzbudiť radosť z príjemne prežitých chvíľ.

Preto prajeme i Vám hlboký umelecký zážitok na našich predstaveniach a veríme, že vo Vás nájdeme ďalších priateľov folklórneho súboru Jedľovina.

Umeleckým a organizačným vedúcim súboru je Mgr. Pavol Kopták.


Kontaktné údaje

Adresa:Kukučínová 893
Kontaktná osoba:Mgr. Pavol Kopták
E-mail:pavol.koptak@post.sk
Telefón:+421 903 851200 , +421 41 421 14 90
Web:www.jedlovina.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Dubrava Presov

A za nasu stodolecku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV