3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Fatran z Martina
Folklórny súbor Fatran z Martina

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Fatran z Martina

05. 02. 2011
Martin

Ak by sme chceli načrieť do histórie súboru, nemusíme až tak hlboko, pretože súbor Fatran vznikol v roku 1996. Pri jeho zrode stálo niekoľko nadšencov, bývalých tanečníkov FS Turiec a ĽH Kečka zo Sučian pri Martine, ktorí aj napriek veku, pracovným a rodičovským povinnostiam nemali ten pocit, že by patrili do starého železa. Pravda, dnes sú už na ich miestach mladší, perspektívni pokračovatelia.

Martinský folklórny súbor Fatran v súčasnej dobe bez zriaďovateľa (na voľnej nohe) vedie Sonička Krpelcová a František Benkovský, za nemalej pomoci Lenky Kunertovej, Miroslava Mikuša, Hanky Lenárthovej a Maťky Zimeľovej.

So súborom veľmi úzko spolupracujú ĽH Gader, ĽH Bobovník, ĽH Ing. Dušana Tumu a Terchovská muzička Hanuliakovcov z Martina. Program súboru dotvárajú aj vystúpenia inštrumentálnych sólistov v hre na rôzne hudobné nástroje (fujara, píšťalka či heligónka).

Od svojich začiatkov súbor čerpal námety pre svoj program z najtypickejších regiónov nášho malého, ale krásneho Slovenska. Počnúc našim rodným, melodickým Turcom, cez ihravé Podpoľanie a temperamentný Zemplín, Kysuce či Terchovú a končiac pod Kráľovou hoľou na Horehroní.

Počas svojej existencie súbor absolvoval veľa vystúpení na rôznych súťažiach, prehliadkach či folklórnych slávnostiach nielen doma na Slovensku, ale náš hudobný, spevný a tanečný folklór mohli obdivovať diváci aj v zahraničí.


Kontaktné údaje

Adresa:Východná 6
Kontaktná osoba:Benkovský František a Krpelcová Soňa - vedúci FS
E-mail:fsfatran@gmail.com
Telefón:0903/585431;0905/755635
Web:www.fsfatran.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Eugena Farkasa

Dve Vychodoslovenske ludove piesne

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV