3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Fatran z Martina
Folklórny súbor Fatran z Martina

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Fatran z Martina

05. 02. 2011
Martin

Ak by sme chceli načrieť do histórie súboru, nemusíme až tak hlboko, pretože súbor Fatran vznikol v roku 1996. Pri jeho zrode stálo niekoľko nadšencov, bývalých tanečníkov FS Turiec a ĽH Kečka zo Sučian pri Martine, ktorí aj napriek veku, pracovným a rodičovským povinnostiam nemali ten pocit, že by patrili do starého železa. Pravda, dnes sú už na ich miestach mladší, perspektívni pokračovatelia.

Martinský folklórny súbor Fatran v súčasnej dobe bez zriaďovateľa (na voľnej nohe) vedie Sonička Krpelcová a František Benkovský, za nemalej pomoci Lenky Kunertovej, Miroslava Mikuša, Hanky Lenárthovej a Maťky Zimeľovej.

So súborom veľmi úzko spolupracujú ĽH Gader, ĽH Bobovník, ĽH Ing. Dušana Tumu a Terchovská muzička Hanuliakovcov z Martina. Program súboru dotvárajú aj vystúpenia inštrumentálnych sólistov v hre na rôzne hudobné nástroje (fujara, píšťalka či heligónka).

Od svojich začiatkov súbor čerpal námety pre svoj program z najtypickejších regiónov nášho malého, ale krásneho Slovenska. Počnúc našim rodným, melodickým Turcom, cez ihravé Podpoľanie a temperamentný Zemplín, Kysuce či Terchovú a končiac pod Kráľovou hoľou na Horehroní.

Počas svojej existencie súbor absolvoval veľa vystúpení na rôznych súťažiach, prehliadkach či folklórnych slávnostiach nielen doma na Slovensku, ale náš hudobný, spevný a tanečný folklór mohli obdivovať diváci aj v zahraničí.


Kontaktné údaje

Adresa:Východná 6
Kontaktná osoba:Benkovský František a Krpelcová Soňa - vedúci FS
E-mail:fsfatran@gmail.com
Telefón:0903/585431;0905/755635
Web:www.fsfatran.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH KANDRACOVCI

Pobanuješ mila

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV