3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Ponitran z Nitry
Folklórny súbor Ponitran z Nitry

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórny súbor Ponitran z Nitry

01. 04. 2012
Nitra

FS Ponitran vznikol v roku 1966 pri Vysokej škole pedagogickej v Nitre (dnešná UKF), založil ho Štefan Milo. Prezentuje tance, hudbu, spev a zvyky z regiónu Ponitria, Požitavia, Tekova a Hontu, so špeciálnym zameraním na gajdošskú tradíciu z okolia Nitry. Počas jeho existencie vzniklo veľa kvalitných choreografií a programov, ktoré pripravil Ján Blaho, Juraj Hamar, Peter Kollárik. Súbor sa pravidelne zúčastňuje na folklórnych festivaloch Akademická Nitra, Akademický Zvolen, vo Východnej, Detve, Myjave, v Strakoniciach a tiež pravidelne vystupuje na Nitrianskych univerzitných dňoch. Prezentoval sa aj na festivaloch a iných podujatiach v zahraničí (Bulharsko, Dánsko, Francúzsko, Srbsko, Chorvátsko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko, Tunisko, Azerbajdžan, Holandsko, Česká republika). V súčasnom zložení pracuje od marca 2015. Členmi sú študenti nitrianskych univerzít, najmä však Univerzity Konštantína Filozofa.

FS Ponitran získal ocenenia na festivaloch a súťažiach na Slovensku i v zahraničí, napríklad: Celoslovenská súťaž tanečných choreografií, Považská Bystrica, 1993 – cena za choreografiu; Akademická Nitra: 1996 – cena za štýlovú a hudobno-vokálnu a tanečnú interpretáciu, 2004 – ocenenie za hudobné spracovanie, pôsobivý prejav primášky, harmonikára a hudobnej zložky; Akademický Zvolen: 2001 – laureát festivalu, 2003 – cena pre ĽH za veľmi dobrú interpretáciu hudobného folklóru; tiež laureát festivalu Strážnice (1985), festivalu Akademická Nitra a 2 x hlavná cena Samka Dudíka; na medzinárodnom festivale v chorvátskom Osijeku (2006) – hlavná cena festivalu, vo Varšave (2006) – cena za hudobný a tanečný prejav. Súbor realizoval množstvo nahrávok v Slovenskom rozhlase a veľakrát účinkoval v reláciách  STV. Ľudová hudba na Celoslovenskej súťaži hudobného folklóru v Košiciach získala zlaté pásmo (2007), tiež 2. miesto v súťaži o Cenu Samka Dudíka na FF v Myjave (2007, 2010) a spolu so speváckou skupinou cenu poroty na celoslovenskej súťaži v kategórii speváckych skupín.


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Mgr. art. Agáta Krausová ArtD.
E-mail:agatakrausova@gmail.com
Telefón:+421 905 567 306
Web:www.ponitran.ukf.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Helena Záhradníková

Coze je to za ftak

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV