3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne súbory  >  Folklórny súbor Váh z Púchova
Folklórny súbor Váh z Púchova

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Váh z Púchova

26. 10. 2013
Púchov

Súbor založil v roku 1971 spisovateľ Milan Húževka so svojimi priateľmi vtedy hlavne v divadelníckom Púchove. Dvadsať rokov bola vedúcou a choreografkou FS Váh Mgr. Eva Kukučková. Od roku 2006 do roku 2011 bola umeleckou vedúcou a choreografkou Mgr. Žaneta Littová. Za svoj život sa stihol prezentovať už temer so štyridsiatimi choreografiami.
Súčasným umeleckým vedúcim a choreografom (od 2012) je Mgr. Richard Benech. "Pomocnými silami" sú Marcela Podymáková a Martin Rosina.Prvými vedúcimi ĽH FS Váh boli Milan Svrčina a Viktor Mareček, posledných 25 rokov ju však vedie Ivan Sadloň. Základom tvorby je spracovanie folklóru Stredného Považia, ale repertoár je doplnený i choreografiami z ostatných regiónov Slovenska. Aj FS Váh sa môže pochváliť, že niekoľko jeho už bývalých členov sa podarilo presadiť i v takých súboroch ako je Rozsutec, Železiar, či dokonca SĽUK a VUS Ondráš.

Repertoár v roku 2011 bol:
_"Pod vŕškami pri muzike" - zachytáva zábavu z trenčianskeho Považia (Ž. Littová)
_"Holíčanské vršky" /Myjava/ (Ž. Littová)
_"Horehronské dupáky" (Ž. Littová)
_"Tanec zo Zemplína" (P. Tináth)
_"Paradnice od Zemplína" (Š. Mucha)
_"Goralský" (V. Janoťák)

Repertoár v roku 2013:
_"Kováč z doliny" – na motívoch tancov „Kuvaná“ a „Kováčšky“ zo Záriečia a Dohňan (R. Benech)
_"Duchnárky z Dohňane" (R. Benech)
_"Ženci a žnice" – podľa tancov „Zajačí“ a “Cepový“ z Púchovskej doliny (R. Benech)
_"Kostolecké čardáše" (E. Kukučková)
_"Paradnice od Zemplína" (Š. Mucha) – v nácviku
_"Goralský" (V. Janoťák) – v nácviku
_“Tanečné variacie z okolia Dubnice“ (R. Benech) – v nácviku

Súbor získal viacero ocenení v súťažiach folklórnych kolektívov: Vytancoval si cenu za "Kostolecké čardáše" na celoslovenskej prehliadke tvorivých choreografií v r. 1998. V roku 2001 sa súbor zúčastnil na celoštátnom finále súťaže tanečníkov (sólistov) - "Šaffova ostroha" s tancom, v ktorom boli použité motívy z Púchovskej doliny. V roku 2002 zvíťazil v krajskom kole a postúpil do celoštátneho finále súťaže tvorivých choreografií s tancom "Choreo 1.". V rokoch 2000, 2001 a 2003 sa kolektív, stal laureátom medzinárodného folklórneho festivalu WARMIA v poľskom Olsztyne. V roku 2009 získal ocenenie na festivale ROZTOCZE v poľskom Tomaszów Lubelski.

Precestoval už viacero krajín Európy (Švédsko; Dánsko; Francúzsko; Taliansko; Rakúsko; Poľsko; Česko; Rusko; Srbsko).

Samozrejme, že Váh vystupuje na domácich púchovských podujatiach, ako sú Púchovský jarmok či Folklórny Púchov. Pravidelne vystupuje aj na podujatiach v okolitých obciach Púchovska a Považskobystricka.

V roku 2009 sa súbor prezentoval i v zahraničí - zúčastnil sa 3 medzinárodných foklórnych festivalov - Jánošíkov dukát (Rožnov pod Radhoštěm, ČR) a Roztocze (Tomaszów Lubelski, PR), Adámkových folklorních slavností (Hlinsko, ČR) a so svojím repertoárom navštívil svojich priateľov v Starej Pazove (Srbsko). Na Slovensku sa predstavil na Dubnickom folklórnom festivale.
Rok 2010 patril príprave na nahratie prvého púchovského folklórneho CD spolu s detskými súbormi (august). Súbor sa okrem domácich púchovských podujatí predstavil tento rok na festivale v Považskej Bystrici (jún), na Kopaničárskych slávnostiach v Starom Hrozenkove - ČR (júl), na Agrokomplexe v Nitre (august) a na Dubnickom folklórnom festivale (august). Okrem toho sa stihol mihnúť i v Teleráne na najsledovanejšej slovenskej TV stanici (október) :).
V roku 2011, okrem prípravy na 40. výročie, súbor účinkoval na festivale v Petrohrade (RUS), Ovčáckom dni v Prlove, Jánošíkových dňoch v Terchovej a Adámkových folklórnych slávnostiach v Hlinsku v Čechách.
V roku 2012, sa súbor venoval tvorbe nových choreografií z oblastí Púchovskej doliny (Kováč z doliny, Duchnárky z Dohňane) a Trenčianska (Tanečné variacie z okolia Dubnice). A okrem domácich podujatí sa predstavil na Dubnickom folklórnom festivale.
V roku 2013, pokračuje v príprave tancov z okolia Púchova – Kostolecké čardáše (E.Kukučková) a Ženci a žnice (na motívoch tanca Cepový a Zajačí) a spolu s FSk Záriečanka vytvára hodinový blok s názvom "Folklórne inšpirácie", kde členovia folk. skupiny prezentujú spevy a tance z Púchovskej doliny, tak ako ich to učili ich starí rodičia a rodičia, v minimálnej javiskovej úprave a na to nadväzujú štylizované tanečné choreografie folk. súboru, ktoré sú inšpirované týmito pôvodnými piesňami a tancami.


Kontaktné údaje

Adresa:DK Púchov
Kontaktná osoba:Mgr. Richard Benech
Telefón:0918117042, 0905428290, 0908718662

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

DFS Prvosienka

S tebou sa ja marni svete

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV