3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
FS Frankovčan

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FS Frankovčan

21. 01. 2015
Malá Franková

Malá Franková, maličká dedinka v objatí hôr Spišskej Magury pod upätím panorámy Belianskych Tatier, ktorá má sotva 200 obyvateľov, nestratila ani po dlhých rokoch pozabudnutia na dedičstvo svojich predkov- ducha folklóru. Skupinka mladých nadšencov sa pravidelným stretávaním a učením goralských prvkov a tancov vyformovala na dnes už v okolí poznaný FS Frankovčan.
V roku 2009 sme sa začali pravidelne stretávať a cvičiť goralské tanečne kroky a prvky. Začali sme navštevovať starších občanov v našej dedinke, ktorý čo-to pamätali, aby nám porozprávali niečo viac o folklóre v Malej Frankovej. Objavili sme toľko zaujímavých veci, o ktorých sa nám ani nesnívalo, že to pravé tu u nás, v Malej Frankovej mohlo byť. Keďže ženský kroj sa u nás zachoval, nemali sme s ním veľa starosti. Starosť nám narobil hlavne mužsky Frankovčanský kroj. Serdoky (kožúšky), ľajbiky, košele sme ponachádzali po pôjdoch starých domov, ale portky ani jedny. A tak nám jeden starší pán, Ján Soľava nakreslil vzor, akým mali Frankovčania cifrované portky, neskôr sa nám podarilo nájsť aj jednu fotografiu s týmto vzorom.

FS Frankovčan tancuje vo svojich domácich Frankovčanských krojoch. Keďže sa presný popis, a postupnosť pôvodných tancov , ako boli napr. Hajduka, Křesanego či Kulecko, nezachoval, tance choreograficky tvoríme, spájame prvky a kroky to rôznych variácii a tvorím tance na hudbu a piesne , ktoré čerpáme taktiež od nás, z Malej Frankovej. Tie nám v roku 1958 v dedine vyzbieral, dnes už nebohý, známi filmový režisér a etnograf Martin Slivka s manželkou Oľgou. Pani Oľga Slivková nám tieto goralské piesne odovzdala aj z nahrávkami . To znamená, že po tejto stránke máme bohatý materiál na rozvíjanie nášho folklórneho súboru. FS Frankovčan z Malej Frankovej sa každým rokom rozrastá o stále viac a viac členov. V našich radoch sú tanečníci aj z iných susedných obci ako sú Osturňa či Veľká Franková.  Súbor sprevádza aj ľudová hudba. Je to ľudová hudba Furcoňovcov z neďalekých Matiašoviec. Primášom ľudovej hudby je Ján Furcoň ml.

Fungujeme od októbra 2009. Tréningy máme v budove bývalej ZŠ v Malej Frankovej. Ľudia v dedine nás veľmi podporujú a veria nám, že budeme ďalej fungovať a reprezentovať Malú Frankovú resp. región Zamagurie doma i v zahraničí. Napriek tomu, že fungujeme len veľmi krátko, máme za sebou už niekoľko pekných vystúpení na slovenských festivaloch  a dokonca aj v zahraničí (2x Poľsko, Česko). Roku 2012 sme figurovali v televíznej folklórnej hitparáde Kapura. Na okresnej súťaži Šaffová ostroha 2012 sme vyhrali zlaté pásmo postúpili na krajské kolo v Humennom, kde sme získali Strieborné pásmo. Ďalej v roku 2012 FF Východná  a na medzinárodnom folklórnom festivale Frendštátske slávnosti vo Frendštáte pod Radhoštem. Roku 2013 sme sa zúčastnili Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe , Jánošíkových dni v Terchovej a Podroháčských folk. slávnosti 2013 v Zuberci a mnoho ďalších vystúpení.

 Veľmi radi by sme sa zúčastňujeme ďalších a ďalších známych i menej známych folklórnych festivalov na Slovensku, ale i v zahraničí, aby sme ukázali všetkým nadšencom folklóru, že aj keď sme ešte len mladý súbor, ale vďaka veľkému nasadeniu a láske k folklóru, k našej domovine a regiónu, dokážeme aj behom par rokov sa šplhať zubami nechtami stále vyššie a vyššie .

Takže, ak sme Vás naším článkom zaujali a máte záujem o naše vystúpenie na vašom festivale, môžete nás kontaktovať.


Kontaktné údaje

Adresa:Malá Franková 52, 059 78
Kontaktná osoba:Ján Lach
E-mail:lachjan.lach@gmail.com
Telefón:0944 351 234
Web:http://malafrankova.webnode.sk/fs-frankovcan/

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Krivan Vychodna

Na Jána

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV