3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Zemplínik
Detský folklórny súbor Zemplínik

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detský folklórny súbor Zemplínik

04. 01. 2008
Michalovce

Detský folklórny súbor Zemplínik založil Milan Hvižďák v septembri 1972. Cieľom tohto detského kolektívu je uchovávať detský, hudobný a tanečný folklór najmä z východného Slovenska. Dramaturgia súboru spočíva v spracovaní detských hier, riekaniek, ale i tancov a detských piesní.

Momentálne pracuje na rozvoji našich tradícií 240 malých folklóristov, ktorí sa stali pravidelnými účastníkmi súťažných prehliadok a rôznych detských festivalov doma aj v zahraničí. Tanečná zložka tvorí štyri kolektívy rozdelené podľa veku. Okrem nich veľmi úspešne pracuje destká spevácka skupina (30 detí) a ľudová hudba (12 detí). Tie už majú za sebou niekoľko nahrávok v Slovenskom rozhlase a na rôznych audionosičoch.

DFS Zemplínik naštudoval 62 choreografií, množstvo spevov a vyše 18 samostatných celovečrných programov. Deti absolvovali vyše 1000 verejných vystúpení na Slovensku (Východná, Heľpa, Detva, Likavka, Levoča, Košice, Dulovce, Medzilaborce, Michalovce, Vranov nad Topľou a iné), a okolo 70 v zahraničí (Ukrajina, Španielsko, Francúzsko, Juhoslávia, Turecko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika).

Súbor je pravidelným účastníkom rôznych súťaží i prehliadok a viackrát bol ocenený i titulom Laureát súťaže. Za doterajšie pôsobenie sa v súbore vystriedalo viacero významných pedagógov v jednotlivých zložkách. V tanečnej: Viera Lukáčová, Oľga Piroháčová, Miroslav Benda. V speváckej: Július Šuhaj, Irenka Dzvoníková a v hudobnej: Ivan Žecik, Mariana Baranová, Miroslav Dufinec a Ľubomír Buraš. Po piatich rokoch pôsobenia DFS Zemplínik si záujem o ľudové tradície vyžiadal vznik ďalšieho detského kolektívu - Zemplínček. I tento sa za krátky čas dostal do povedomia širokej verejnosti. Stal sa tak najmladšou zárukou budúcnosti rozvoja tradícií ľudového umenia regiónu Zemplín .

Umelecké vedenie súboru v súčasnosti tvoria: Milan HVIŽĎÁK - umelecký vedúci a choreograf súborov Ing. Radoslav GAJDOŠ - organizačný vedúci súborov a vedúci detskej ľudovej hudby Martin PADO - vedúci speváckej zložky Mgr. Peter CICÁK, Tatiana VALAŠTEKOVÁ, Marína GREGOVÁ - taneční pedagógovia Martina BABJAKOVÁ a Anna HVIŽĎÁKOVÁ - krojárky súboru Alexander RÁCZ a Lukáš KRAJŇÁK - korepetítori súboru.


Kontaktné údaje

Adresa:Zemplínske osvetové stredisko - Gorkého 1
Kontaktná osoba:Milan Hvižďák
E-mail:zemplin@zemplin.org
Telefón:+421 56 64 256 03
Web:http://www.zemplin.org/dfs_zemplin

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Chodieval by som k vám

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV