3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Zemplínik
Detský folklórny súbor Zemplínik

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detský folklórny súbor Zemplínik

04. 01. 2008
Michalovce

Detský folklórny súbor Zemplínik založil Milan Hvižďák v septembri 1972. Cieľom tohto detského kolektívu je uchovávať detský, hudobný a tanečný folklór najmä z východného Slovenska. Dramaturgia súboru spočíva v spracovaní detských hier, riekaniek, ale i tancov a detských piesní.

Momentálne pracuje na rozvoji našich tradícií 240 malých folklóristov, ktorí sa stali pravidelnými účastníkmi súťažných prehliadok a rôznych detských festivalov doma aj v zahraničí. Tanečná zložka tvorí štyri kolektívy rozdelené podľa veku. Okrem nich veľmi úspešne pracuje destká spevácka skupina (30 detí) a ľudová hudba (12 detí). Tie už majú za sebou niekoľko nahrávok v Slovenskom rozhlase a na rôznych audionosičoch.

DFS Zemplínik naštudoval 62 choreografií, množstvo spevov a vyše 18 samostatných celovečrných programov. Deti absolvovali vyše 1000 verejných vystúpení na Slovensku (Východná, Heľpa, Detva, Likavka, Levoča, Košice, Dulovce, Medzilaborce, Michalovce, Vranov nad Topľou a iné), a okolo 70 v zahraničí (Ukrajina, Španielsko, Francúzsko, Juhoslávia, Turecko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika).

Súbor je pravidelným účastníkom rôznych súťaží i prehliadok a viackrát bol ocenený i titulom Laureát súťaže. Za doterajšie pôsobenie sa v súbore vystriedalo viacero významných pedagógov v jednotlivých zložkách. V tanečnej: Viera Lukáčová, Oľga Piroháčová, Miroslav Benda. V speváckej: Július Šuhaj, Irenka Dzvoníková a v hudobnej: Ivan Žecik, Mariana Baranová, Miroslav Dufinec a Ľubomír Buraš. Po piatich rokoch pôsobenia DFS Zemplínik si záujem o ľudové tradície vyžiadal vznik ďalšieho detského kolektívu - Zemplínček. I tento sa za krátky čas dostal do povedomia širokej verejnosti. Stal sa tak najmladšou zárukou budúcnosti rozvoja tradícií ľudového umenia regiónu Zemplín .

Umelecké vedenie súboru v súčasnosti tvoria: Milan HVIŽĎÁK - umelecký vedúci a choreograf súborov Ing. Radoslav GAJDOŠ - organizačný vedúci súborov a vedúci detskej ľudovej hudby Martin PADO - vedúci speváckej zložky Mgr. Peter CICÁK, Tatiana VALAŠTEKOVÁ, Marína GREGOVÁ - taneční pedagógovia Martina BABJAKOVÁ a Anna HVIŽĎÁKOVÁ - krojárky súboru Alexander RÁCZ a Lukáš KRAJŇÁK - korepetítori súboru.


Kontaktné údaje

Adresa:Zemplínske osvetové stredisko - Gorkého 1
Kontaktná osoba:Milan Hvižďák
E-mail:zemplin@zemplin.org
Telefón:+421 56 64 256 03
Web:http://www.zemplin.org/dfs_zemplin

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FUJARISTI

Co ten vtacik poveda

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV