3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Vienok
Detský folklórny súbor Vienok

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detský folklórny súbor Vienok

04. 01. 2008
Bratislava

Detský folklórny súbor Vienok vznikol v roku 1968. Vo svojej činnosti sa zameriava na zmysluplné a efektívne využitie voľného času detí a mládeže, smerujúce ku prezentácii slovenského tradičného umenia doma i v zahraničí. Udržiava si stále vysokú umeleckú úroveň, každoročne vytvára nové choreografické celky, vychováva množstvo šikovných mladých ľudí, ktorí pokračujú v začatej činnosti v mládežníckych súboroch, v umeleckých školách, na konzervatóriu, na VŠMU v opere, činohre a balete SND.

Príznačné pre súbor je komplexná múzická výchova, založená na prepojení tanečného, speváckeho a hereckého prejavu, vďaka čomu dostali deti možnosť účinkovať v predstaveniach opery i činohry SND / napr. Krútňava, Carmen, Bohéma , Liška bystrouška, Ženský zákon /, v muzikáloch Novej scény - /Klietka bláznov, Jozef a jeho zázračný plášť/ a iné. Súbor navštevuje 100 detí vo veku od 5 do 17 rokov, ktoré pracujú v šiestich vekových skupinách. Počas svojej takmer 40 ročnej činnosti dosiahol súbor významné úspechy na domácich a zahraničných podujatiach.

Vienok účinkoval na mnohých domácich festivaloch - Východná, Detva, Myjava , Likavka, Strážnica, Detský Prešov - kde získal významné ocenenia - napr. strieborná medaila FF Východná , 10 krát získal hlavnú cenu na celoslovenskej prehliadke detských kolektívov v Prešove a v roku 2005 sa stal laureátom detského folklórneho festivalu na Likavke. V zahraničí reprezentoval Slovensko na medzinárodných folklórnych festivaloch - Maďarsko, Poľsko, Rakúsko , Anglicko, Taliansko, Juhoslávia, Švajčiarsko, Fínsko, Francúzsko, Kanada, Turecko, Maroko, Nemecko.

Vienok sa vo svojom repertoári zameriava na spracovanie tradičného slovenského folklóru z rôznych regiónov Slovenska, napríklad z Ponitria, Oravy, Terchovej, Podpoľania, Zemplína, Šariša, Myjavy, Záhoria, okolia Bratislavy.

Príležitostne spolupracuje s ĽH FS Ekonóm, FS Skaličan a ĽH Petra Kuštára a na harmonike ho taktiež príležitostne doprevádza Štefan Dzugaš.

Už 30 rokov zastrešuje Vienok, najprv ZK ROH a od roku 1989 Apolloklub Slovnaft, poskytuje mu priestory, finančnú a morálnu pomoc i spoluprácu.

Vedenie súboru: Mgr. art. Helena Jurasovová riaditeľka a zakladateľka súboru, choreografka Mgr. Dana Blahová umelecká a organizačná vedúca, predsedkyňa združenia Vienok a tan. pedagóg ZUŠ Vrbenského 1, zakladajúca členka Vienka, bývalá sólistka Lúčnice


Kontaktné údaje

Adresa:Súkennícka ul.č.4
Kontaktná osoba:Mgr. art. Helena Jurasovová, riaditeľka
E-mail:vienok1@chello.sk
Telefón:+421 907 117 773
Web:http://www.vienok.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Folkmarcanka Velky Folkmar

Redovi se zacina

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV