3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Leváranek z Veľkých Levár
Detský folklórny súbor Leváranek z Veľkých Levár

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Svetlana Valachovičová (Záhoráčka)

Záhoráčka Milujem záhorácký folklór, záhorákú a šecko co je ze Záhorá......

Detský folklórny súbor Leváranek z Veľkých Levár

11. 07. 2008
Veľké Leváre

Názov súboru je odvodený od názvu našej obce. Súbor vznikol 1. októbra 2003 najskôr ako hudobno-tanečný krúžok pri Základnej škole. Po niekoľkých mesiacoch sa pretransformoval na folklórny súbor. Založila ho umelecká vedúca Svetlana Valachovičová. V súčasnosti vedie súbor spolu so svojim manželom Štefanom.

Organizačne je Leváranek spoločným projektom o.z. Čisté srdce a Základnej školy s materskou školou. Leváranek má dnes 50 členov - detí vo veku od 6 do 15 rokov.

Repertoár pozostáva z detských ľudových hier, zvykov, piesní a tancov Záhoria. Umelecká vedúca zakladá činnosť súboru na systematickom etnografickom a folkloristickom výskume. Cenné klenoty minulosti v podobe zvykov, piesní či povedačiek získava od žijúcich pamätníkov zašlých čias. Starečkovia a starenky si radi spomínajú na svoje detské hry, ale aj na staré piesne. Tie s pomocou notových zápisov harmonikára súboru Ivana Dorocáka tvoria základ scenárov originálnych vystúpení. Niektoré zvyky a piesne pochádzajú z obdobia pred 1. svetovou vojnou a záznamy o nich pochádzajú z kroniky obce. Tak sa na vystúpeniach súboru môžeme stretnúť aj so zvykmi pochádzajúcimi ešte z čias Rakúsko-Uhorska.

Súboru sa podarilo znovuobjaviť pôvodný veľkolevársky kroj, v ktorom dominujú farby belasá a biela. Na nákladné zhotovenie krojov finančne prispela obec.

Súbor sa teší rovnako výdatnej podpore Základnej školy s materskou školou Veľké Leváre a Rodičovského združenia.


Kontaktné údaje

Adresa:č.d.616
Kontaktná osoba:Svetlana Valachovičová
E-mail:levaranek@centrum.sk
Telefón:0905 810 268
Web:www.levaranek.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Mirosla Dudík

AudioTrack 02

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV