3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detsky folklórny súbor Inovček z Hlohovca
Detsky folklórny súbor Inovček z Hlohovca

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detsky folklórny súbor Inovček z Hlohovca

28. 09. 2008
Hlohovec

Detský folklórny súbor INOVČEK má za sebou už päť rokov novej formy svojej existencie - od roku 2003 pôsobí v Hlohovci ako občianske združenie. Jeho poslaním je prostredníctvom detí šíriť a v povedomí súčasníkov naďalej uchovávať tradície ľudu nášho kraja, ale aj folklórne prvky iných oblastí Slovenska. A tiež, aby toto milé detské priblíženie čias dávno minulých spestrovalo dni bežné i sviatočné, voľný čas samotných detí aj vďačného obecenstva, pravdaže aj nadšenej a obetavej organizátorky, vedúcej Dfs Inovček.

Vedúcou tohto detského zoskupenia je od roku 2004 PaedDr. Zdenka Magulicová, choreograficky i dobrou radou prispieva rodáčka zo Šulekova Vlasta Nemcová a dôležité je tiež pochopenie i praktická pomoc rodičov malých „folkloristov“. O hudobnú zložku súboru sa starajú harmonikár Róbert Schaller, huslistku Annu Šándorovú vystriedala Lenka Bieliková a pri väčších podujatiach prispieva svojim kontrabasom Anton Poláčik.

Z histórie: Inovček však nie je na folklórnej scéne nováčikom a jeho história je oveľa dlhšia. Prvý detský súbor Inovček zriadil Ing. Miloš Kunkel /vtedajší vedúci Folklórneho súboru Inovec/ už roku 1984 s úmyslom pripravovať budúcich spevákov a tanečníkov pre folklórny súbor dospelých, ktorý pôsobil pri Závodnom klube ROH vtedajšieho podniku Slovakofarma Hlohovec a roky úspešne reprezentoval naše mesto u nás aj v zahraničí. Ako išiel čas a menila sa doba, striedali sa speváci i tanečníci v Inovčeku aj Inovci a tiež nastávali zmeny v organizačnom vedení a forme existencie oboch súborov. Novou umeleckou vedúcou sa stala Anna Jankovičová a na pomoc prišiel aj mladý nadšenec pre folklór Ivan Gubala, ktorý sa napokon ujal vedenia detského súboru. Do tvorivého procesu ďalšieho profilovania sa tejto detskej zložky folklóru v Inovci prispela r. 2002 aj bývalá členka, sólistka - speváčka a tanečnica Zdenka Magulicová, ktorá sa začala venovať najmä choreografii tancov a detský súbor postupne spel k svojej samostatnej existencii na našej folklórnej scéne.V Inovčeku sa vystriedali desiatky detí, dievčat i chlapcov, vo veku od troch rokov až po tých trinásť ročných.

Súčasnosť: Nateraz účinkuje v súbore 21 detí už v školskom veku. Programovú ponuku tvoria piesne a tance uplatnené v scénických pásmach - „Od fašiangov k letu /vynášanie Moreny, vítanie Nového leta, širákový tanec/“ a „Vianoce /od Lucie do Nového roka/“, potom pásmo „Tance a piesne zo Šulekova“, dievčenské piesne pod názvom „Pozdrav z Liptova“, dievčenský „Varechový tanec“ i chlapčenský „Valašský tanec“ a párové tance z Liptova aj východného Slovenska.

Bohatá a pestrá je činnosť jubilujúceho Inovčeka za posledných päť rokov jeho pôsobenia. Popri vystúpeniach na domácich scénach sa deti vybrali aj do „sveta“ - už v roku 2003 zavítali v rámci kategórie „mladý talent“ na medzinárodný folklórny festival Východná a v nasledujúcom roku boli hosťom ďalšieho medzinárodného festivalu Jánošíkove dni Terchová, aj na Slávnostiach spevu, hudby a tanca v Krakovanoch. Potom boli v roku 2005 pozvaní na Detský folklórny festival Križovany n. D., z ktorého postúpili do Regionálnej súťaže DFS v Skalici a na Dunajský festival v Bratislave. Očarujúce vystúpenia mali ako najmladší účinkujúci na Inoveckých slávnostiach v Hlohovci, kde podobne o rok zažiarili s tancom Východ. Pútavým pásmom detského folklóru potešili deti z Ústavu sociálnych služieb Pastuchov na predvianočnom posedení a po dva roky spestrovali kúpeľnú sezónu v Trenčianskych Tepliciach. Plodný bol rok 2007, kedy opäť zo súťaže v Križovanoch postúpili do Skalice s pásmom Šulekovské piesne, hry a tance. Potom ich čakal festival v Novom Meste n. V. aj hosťovanie na festivale Pod Inovcom vo Veľkej Lehote pri Žiari n. H. . V pestrej palete hudobných štýlov sa deti z INOVČEKA zaskveli aj na našom Michalskom jarmoku, Vianočných trhoch, potešili deti materských škôl, na Adventnom stretnutí pre ťažko postihnuté a hendikepované deti, prispeli čarovným pásmom Traja králi idúci za hviezdou a svojim programom spríjemňovali tiež oficiálne stretnutie v družobnom moravskom meste Hranice. Stíhali ešte rozdávať radosť na rôznych kultúrnych podujatiach nášho mesta, boli to aj promenádne koncerty, tzv. firemné dni, posedenia pre seniorov ... .

Tohto roku náš oslávenec, Detský folklórny súbor Inovček, absolvoval Družobný koncert s hosťom z Hraníc - Hranický dětský pěvecký sbor, vystúpil na otvorení 1. ročníka výstavy Uni region Expo 2008, na rozlúčke s predškolákmi a čakajú ich ďalšie pozvania. Bude to aj spomienkové, spoločné vystúpenie s Folklórnym súborom Inovec, ktoré INOVČEK pripravuje na 7. november 2008 v Empírovom divadle, pre priateľov a priaz-nivcov folklóru.

PhDr. Viera Holicová
Vlastivedné múzeum


Kontaktné údaje

Adresa:Železničná 12
Kontaktná osoba:PaedDr. Zdenka Magulicová
E-mail:hvera@centrum.sk
Telefón:0904 212 056

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Dve trávnice z Horehronia

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV