3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Jadlovček z Margecian
Detský folklórny súbor Jadlovček z Margecian

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detský folklórny súbor Jadlovček z Margecian

12. 03. 2009
Margecany

V našej obci pracuje od roku 1980 detský folklórny súbor Jadlovček. Od svojho vzniku uskutočnil množstvo rôznych vystúpení: celovečerných samostatných, v spolupráci s folklórnou skupinou Jadlovec, súťažných, festivalových i pozdravných. Na mnohých z nich získal významné ocenenia a uznania. Pravidelne účinkuje na verejných oslavách v obci.

V jeho repertoári sú piesne a párové tance Dolného Spiša, dievčenské kolesá, chlapčenské hry a tance, scénické obrázky: Hra na svadbu, Hra na vojakov, Hry na Jakuba, Jarné zvyky, Pri močidlách, Vianočné zvyky.

Počas svojej existencie sedem krát postúpil na Celoslovenský festival detských folklórnych súborov v Prešove, kde stále získal významné ocenenie. Bol mnohonásobným účastníkom najvýznamnejších festivalov na Slovensku a to vo Východnej a Detve. V Čechách mu bol udelený titul Laureát medzinárodného folklórneho festivalu Strážnica 1988. Slovensko reprezentoval aj na iných medzinárodných festivaloch a družobných vystúpeniach v zahraničí. Niekoľko krát účinkoval v Čechách, Poľsku, Francúzsku, Ukrajine ale i v Maďarsku, Nemecku, Grécku, Turecku. Na všetkých vystúpeniach v zahraničí splnil Jadlovček v plnej miere očakávania nielen usporiadateľov, ale aj divákov. Dôkazom toho sú aj články, v ktorých sa odborní kritici v denníkoch spomínaných štátov, uznanlivo vyslovili o nenapodobiteľnej kráse slovenského folklóru. Vysoko vyzdvihovali jeho vynikajúcu interpretáciu vo všetkých zložkách súboru.

Medzi úspechy Jadlovčeka patrí aj účinkovanie v Slovenskej televízii v Košiciach, v programoch ako napríklad: Pionierska lastovička, Vandrovali hudci a Medailón o DFS Jadlovček.

V roku 1986 sa členovia súboru stali žiakmi tanečného odboru ZUŠ Gelnica, v roku 2004 ZUŠ Krompachy, čím sa zvýšila aj ich tanečná úroveň.

V roku 2005 oslávil súbor 25. výročie svojho vzniku. Tých 25 rokov, znamená okolo 4000 hodín nácvikov a niekoľko sto vystúpení. Účinkuje v ňom už druhá generácia detí. Sú to stovky detí a mládeže, ktorí svojou činnosťou robia radosť najmä najstarším občanom našej obce, ktorí nám krásu ľudového umenia zanechali a hlavne odovzdali.

Vedúcou súboru od jeho vzniku je pani Marta Foglarová, s ktorou posledných 12 rokov pri jeho vedení spolupracuje aj pani Klaudia Pribičková, bývalá členka Jadlovčeka. Neodmysliteľnou súčasťou kolektívu je pán Jozef Novotný, ktorý po celých 25 rokov sprevádza deti na svojej heligónke.


Kontaktné údaje

Adresa:Hlinná 8
Kontaktná osoba:Jozef Novotný
E-mail:novotny.mg@gmail.com
Telefón:0905742554
Web:www.jadlovcek.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Hnojnane Michalovce

Duje vitar.mp3

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV