3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku
Detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku

06. 02. 2010
Liptovský Hrádok

Občianske združenie Detský folklórny súbor Cindruška vznikol v lete 2008 s cieľom uchovať, interpretovať ľudové zvyky a tradície regiónu Liptov. Spoznávať hudobný a tanečný folklór aj iných regiónov Slovenska. Viesť deti, mladých ľudí k úcte ku kultúrnemu dedičstvu v prostredí, v ktorom žijú.

Súbor vznikol z iniciatívy rodičov malých tanečníkov, ktorí sa aj naďalej aktívne zapájajú do jeho činnosti spoluprácou pri príprave krojov, organizačnom zabezpečení vystúpení, napomáhajú pri tvorbe programu a smerovaní súboru.

DFS Cindruška úzko spolupracuje so Súkromnou základnou umeleckou školou v Liptovskom Hrádku, a poskytuje pre „súboristov“ - žiakov školy tanečnú prax formou verejných vystúpení.

Súbor doprevádza ľudová hudba zo Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku a odborným garantom činnosti súboru je Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku. DFS Cindruška ďalej spolupracuje s Mestom Liptovský Hrádok a ostatnými výchovno-vzdelávacími zariadeniami v Liptovskom Hrádku.

Cindruška - je dievockým tancom odzemkového charakteru. Tancoval sa s malými obmenami vo všetkých hornoliptovských lokalitách. Tancoval sa na pieseň „Hej, cindruška, cindruška“ najmä na priadkach v kúdelných izbách, keď dievky boli usedené a chceli sa trochu rozhýbať, ale aj zabaviť. Nosným tanečným motívom bolo skákanie v drepe.


Kontaktné údaje

Adresa:Belanská 550/11
Kontaktná osoba:Mgr. Jurenová Elena
E-mail:jurenova.e@gmail.com
Telefón:+421917451882
Web:www.cindruska.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Rusini v levocskych vrchoch

Majut lude maju

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV