3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku
Detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku

06. 02. 2010
Liptovský Hrádok

Občianske združenie Detský folklórny súbor Cindruška vznikol v lete 2008 s cieľom uchovať, interpretovať ľudové zvyky a tradície regiónu Liptov. Spoznávať hudobný a tanečný folklór aj iných regiónov Slovenska. Viesť deti, mladých ľudí k úcte ku kultúrnemu dedičstvu v prostredí, v ktorom žijú.

Súbor vznikol z iniciatívy rodičov malých tanečníkov, ktorí sa aj naďalej aktívne zapájajú do jeho činnosti spoluprácou pri príprave krojov, organizačnom zabezpečení vystúpení, napomáhajú pri tvorbe programu a smerovaní súboru.

DFS Cindruška úzko spolupracuje so Súkromnou základnou umeleckou školou v Liptovskom Hrádku, a poskytuje pre „súboristov“ - žiakov školy tanečnú prax formou verejných vystúpení.

Súbor doprevádza ľudová hudba zo Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku a odborným garantom činnosti súboru je Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku. DFS Cindruška ďalej spolupracuje s Mestom Liptovský Hrádok a ostatnými výchovno-vzdelávacími zariadeniami v Liptovskom Hrádku.

Cindruška - je dievockým tancom odzemkového charakteru. Tancoval sa s malými obmenami vo všetkých hornoliptovských lokalitách. Tancoval sa na pieseň „Hej, cindruška, cindruška“ najmä na priadkach v kúdelných izbách, keď dievky boli usedené a chceli sa trochu rozhýbať, ale aj zabaviť. Nosným tanečným motívom bolo skákanie v drepe.


Kontaktné údaje

Adresa:Belanská 550/11
Kontaktná osoba:Mgr. Jurenová Elena
E-mail:jurenova.e@gmail.com
Telefón:+421917451882
Web:www.cindruska.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Martin Škamla

Husličke z javora

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV