3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Čajka z Hornej Súče
Detský folklórny súbor Čajka z Hornej Súče

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Detský folklórny súbor Čajka z Hornej Súče

22. 01. 2011
Horná Súča

Detský folklórny súbor Čajka má svoje začiatky v roku 1996. Vtedy začala skupinka menších dievčat účinkovať na kultúrnych podujatiach v obci. K nim, ku koncu roka, pribudli chlapci a vznikol dramaticko-spevácky program k vianočným zvykom.
V roku 1997 obec podporila kultúrnu činnosť detí, začali pravidelné nácviky, skupinka sa rozrástla na skupinu do 30 detí a v decembri prijala oficiálny názov DFS ČAJKA. V tomto roku mala za sebou už väčší počet vystúpení v obci i mimo nej. V ďalších rokoch rástol súbor čo do kvality i do počtu členov. Pracoval v dvoch skupinách - mladšie a staršie deti. Rástol i počet vystúpení v obci a jej okolí, mimo trenčianskeho regiónu i mimo Slovenska.

Súbor reprezentoval obec na takých podujatiach ako boli: Kopaničiarske slávnosti Starý Hrozenkov, Folklórne slávnosti Mníchova Lehota, Prehliadky záujmovej činnosti v Trenčianskych Tepliciach, Dubnický folklórny festival, Stretnutie rodákov Bratislava, televízne vysielanie Kamera „M", Krajské súťaže detských a mládežníckych folklórnych súborov, vystúpenia na trenčianskom hrade, družobné kultúrne stretnutia v Turčianskych Tepliciach, vystúpenie na podujatí SLOVAKIA EXPOTOUR v Žiline.

Za pomerne krátku dobu mal súbor vystúpenia i v zahraničí. Boli to opakované družobné stretnutia vo Veletinách a v Bánove na Morave, účasť v programe „Jízda králů" vo Vlčnove, účinkovanie v Mníchove, kultúrne vystúpenie v rakúskom meste Stockerau spojené s návštevou Viedne, účinkovanie v programe „Wilamovskie Śmiergusty" v Poľsku.

Cieľom súboru neboli iba vystúpenia a súťaže. Základným cieľom bolo v deťoch vzbudiť záujem o ľudovú kultúru, uchovať kroje, staré piesne, zvyky a tradície nášho kraja. Z toho vznikli aj folklórne obrázky ako boli: Konopa, Od Silvestra do Troch kráľov, Súčanská svadba, Jarné zvyky, Ako žili staré mamy a ďalšie.

Veľkým prínosom pre kultúrne dianie v obci bol aj Detský folklórny festival Horná Súča za účasti slovenských i moravských súborov v rokoch 2000, 2001 a 2002.

Do roku 2004 viedli súbor Júlia Čajová a Milena Gugová. Ďalšie 2 roky, s menším počtom členov, viedli súbor študentky A. Dohnanová, K. Štefánková a M. Ranková, bývalé členky súboru. Obecný úrad všestranne podporoval činnosť detí a snažil sa o ďalšie fungovanie súboru.

V súčasnosti má súbor 24 detí od 7 do 15 rokov. Vedúcou súboru je Bernarda Nagyová. Hudobný doprovod zabezpečuje Martin Bariš, hlasovú výchovu Miriama Juricová. Repertoár súboru je budovaný z regiónu Trenčína, hlavne však z Hornej Súče a okolia. Tvoria ho piesne, hry detí, tance a zvykoslovné pásma. Súbor uskutoční ročne 8 až 10 vystúpení. Od založenia zboru je to asi 100 vystúpení.
V roku 2008 sa DFS Čajka zúčastnil 6. apríla na Regionálnej súťaži DFS v Trenčianskej Turnej.

Repertoár DFS Čajka:

PIESNE:

dievocké:

- Keď som ja jabĺčka raňala 1 min.
- Zaspal Janko... 2,5 min.
- Poslali ma mamka... 2 min.
- Nechoď k nám šuhajko...- ľúbostné piesne 5 min.
- Svadobné piesne - pred sobášom 6 min.
- Jurské spevy 5 min.
- Čia je to rolička...- mládenecké piesne 1,5 min.
- Keď som bol maličký- chlapčenské piesne 1 min.

TANCE:

- Pije, pije na kolaji ftáča...- detská tanečná hra 2 min.
- Číže si šuhajko...- tanec dievok 2 min.
- Sotiš - párový tanec 5 min.
- Malé a veľké tanečníčky - tanček dievčat ako hry pri pasení husí 4 min.
- Na priedomí - prekáračky a tancovanie malých detí pri hrách pred domom 3 min.

ZVYKOSLOVNÉ PÁSMA:
- Vynášanie Moreny 5 min.
- Od Ondreja do Vianoc- predvianočné a vianočné zvyky 25 min.


Vedúci predstavitelia súboru:
  • Bernarda Nagyová - umelecká vedúca 
  • Martin Bariš - harmonikár
Kontakt:

Telefón: +421 (0) 905 98 63 02


Kontaktné údaje

Adresa:Horná Súča 233
Kontaktná osoba:Ing. Ľubica Ondračková
E-mail:kultura@hornasuca.sk
Telefón:0908 801 025
Web:www.hornasuca.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Juliusa Suka Bartosa

Oci, oci, cierne oci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV