3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Trávniček
Detský folklórny súbor Trávniček

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Zdenka Nererová (zdenka)

zdenka Uchovávajme folklórne bohatstvo nášho národa a tešme sa z neho.Vo svete nám ho závidia.

Detský folklórny súbor Trávniček

16. 05. 2012
Bratislava, Bratislava-Ružinov

Trávniček bol založený v r.1974 v Bratislave-Ružinove pri ObKaSS II, dnes Cultus.

Združuje deti zvačša od 5 do 16 rokov, za obdobie činnosti sa v súbore vytancovalo a vyspievalo do 400 detí, uskutočnil vyše 600 vystúpení, natáčal pre televíziu a nahrával pre rozhlas.V repertoári má detské hry, piesne a tance z viacerých regiónov Slovenska. Realizuje aj terénny výskum v obciach pri Bratislave, kde hľadá málo známe, či zabudnuté detské zábavky.

Umeleckými vedúcimi počas existencie Trávnička boli: M.Sivý st./sólista baletu/, M.Majerčík /sólista SĽUKu/ a od r.1980 až dodnes tu s deťmi pracuje Zdenka Vaňová Nererová /absolventka VŠMU, bývalá sólistka a tanečná pedagogička súboru Lúčnica/.

Ďalší bývalí a súčasní spolupracovníci: K. Ondrejka, Š.Kišová, R.Puškár, M.Veselský, I.Dubecký, O.Štefaniar,J.Pavl átková, I.Petrakovičová, O.Ferenčíková, K.Ježeková, Ľ.Slováková, J.Gajdošová, Z.Tichá, I.Benčíková, K.Zaťková, A.Denková, A.Zaťková, M.Tomaškovič, M.Šprtová a ĽH Cifra /ved.I.Kysucký/.

Súbor získal viacero ocenení na súťažiach a prehliadkach : Hlavná cena v celomestskej súťaži DFS, na DFF Prešov Zvláštna cena festivalu, Cena za nápaditú choreografiu, Cena za tvorivé spracovanie detských hier, Cena za tanečný prejav, Vyznamenanie za rozvoj ZUČ, Cena za mimoriadnu objavnú pedagogickú prácu a choreografickú tvorbu, Pocta generál. riad. NOC za príkladné pestovanie úcty k bohatstvu tradičnej ľudovej kultúry a jej prezentáciu doma a v zahraničí , a iné

.Mnohí z bývalých členov Trávnička neskôr pôsobili v rôznych tanečných zoskupeniach napr. Lúčnica, SĽUK, FS Gymnik,   Lipa, Technik, Karpaty, Ekonóm, Devín, Dopravár, Bezanka, Poľana, Limbora, Los Remedios, Národní divadlo Praha:  J.Lisoň, R.Holoubek, J.Bôžiková, J.Ťapák, Z.Pajdlhauserová, R.Luknár, K.Jániová, M.Dolníková, V.Majerková, B.Bríza, Dag.Ježová, Z.Veselská, R.Slovák, J.Dedinská, K.Gregorová, A.Šuťáková, S.Marešová, Dar.Ježová, M.Gasidlová, L.Kuková, J.Čačková, H.Sandtnerová, P.Folťan, I.Béreš, P.Vyparina, B.Kormaník, B.Sadáková, M.Vlková, I.Baštýřová, S.Guštafíková, M.Pavlička, S.Kružliaková, E.Mikulová, T.Pučeková, R.Bohacseková, Z.Dulová, P.Cehlárik, M.Zeman, E.Spitzerová, M.Kristová, K.Kristová, J.Mlynárová, K.Srogončíková, D.Doktoríková, M.Chalányová, L.Kotlárová, A.Strýčková, J.Kaušitz, M.Moravčík, S.Kohútek, M.Kohútek, Z.Mikešová, I.Mikešová a iní.

Pre Trávniček bolo vytvorených vyše 35 choreografií : Karičky, Tance z Východnej, Myjavský tanec, Detviansky tanec, Na záhumní, Hra na voňavé ovečky, Prihlaď si hlavičku, Obrázky z Chorvátskeho Grobu, Juháska, Hybajte ven-na Padzelky, Na trávke otavke, Od Vianoc k Novému roku, Tlčiem tlčiem mak, Do karičky, Veselo po myjavsky, Prekáračky z Liptova, Na zajačka a cindruška, Kukulienka, Detské hody v  Grobe, Červenô jabĺčko, Trenčín-dolinečka, Husičky, Betlehemci, Osebe a šikovná, Dzeci-hrajme še, Na čížička, Zahrajme sa na Heličku, S košíkmi, Koledníci, Krucene a šarišské polky, Mikulášku dobrý strýčku, Čo sú to za chýry, Povedal mi jeden chlapec. Trávniček sa predstavil na domácich festivaloch - DFF Trenčín, Prešov, Likavka, MF DFS Bratislava, Folkfest Ružinov, FF Myjava, FF Východná a reprezentoval Slovensko aj na kultúrnych podujatiach v zahraničí /Poľski, Rakúsko, Fínsko, ČR, India, Taiwan, Turecko/. 


Kontaktné údaje

Adresa:SD Prievoz,Cultus,Kaštieľska 30,821 05Bratislava
Kontaktná osoba:Mgr.art.Zdenka Vaňová Nererová
E-mail:dfstravnicek@gmail.com
Telefón:02/52926737, 0908 228128
Web:www.travnicek.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Karicka Druzstevna Pri Hornade

Jaj Boze moj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV