3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor Turiec
Detský folklórny súbor Turiec

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Ján Linceni

Organizačný vedúci DFS Turiec

Detský folklórny súbor Turiec

16. 07. 2012
Martin, CVČ Kamarát

Nie je náhoda, že v meste s takými kultúrnymi tradíciami, ako je Martin, úspešne pracuje Detský folklórny súbor TURIEC. Jeho zakladateľmi sú bývalí tanečníci FS TURIEC Božena Kočalková, Šárka Zubercová a Ján Linceni.

Od jeho založenia, v septembri 1982, sa repertoár detského folkórneho súboru sústreďuje na zvyky a obyčaje, hry, tance a piesne regiónu Turiec. Za obdobie od jeho založenia sa v DFS Turiec vystriedalo viac ako 600 detí a 34 pedagógov a spolupracovníkov.

Osobité scénické spracovanie, jasná dramaturgická a systematická práca s deťmi a cieľ čo najviac spracovať a sprístupniť verejnosti materiály získané výskumom  regiónu dáva možnosť na jednej strane naučiť deti tomu, čo nám zanechali naši predkovia a na druhej strane prostredníctvom detí ukázať doma a v zahraničí trošku z ľudových tradícií z regiónu v ktorom deti vyrastajú. Takto orientovaná činnosť priviedla Detský folklórny súbor TURIEC na javiská popredných celoslovenských a európskych festivalov. Súbor navštívil osem štátov Európy a do zahraničia vycestoval 25 krát, na Slovensku sa predstavil v 53 mestách a obciach.

Celkovo sa súbor predstavil priaznivcom folklóru vo viac ako 765 vystúpeniach doma i v zahraničí, čím sa plní ďalší cieľ pri výchove generácie detí v oblasti reprezentácie mesta Martin, regiónu Žilina ako aj Slovenska. DFS Turiec spoločne so svojím vedením patrí k stabilným kolektívom, ktorý sa 28 rokov pravidelne zúčastňuje a podieľa na tvorbe programov na Slávnostiach folklóru Turca, čím do značnej miery prispieva k zachovaniu ľudových tradícii regiónu Turiec. Na jeho podnet vzniklo v regióne Turiec viacero detských folklórnych kolektívov. Medzi úspechy detského folklórneho súboru Turiec patrí i účinkovanie v programoch STV - Úsmev ako dar, Vandrovali hudci a Takú nám hudba zahraj, alebo účinkovanie v televíznych filmoch Láska v Turci a Svadba v Turci. Vyvrcholením jednej etapy pôsobenia súboru bolo vydanie mg nosiča - Piesne z Turca a mg a CD nosičov Vianoce s nami. V roku 2009 bolo vydané pokračovanie krásnych turčianskych piesní na CD nosiči pod názvom Piesne z Turca II. a reedícia Piesne z Turca na CD nosiči pod názvom Piesne z Turca I. V roku 2010 bola vydaná reedícia úspešného CD - Vianoce s nami. V blízkej budúcnosti plánuje DFS Turiec vydať CD Piesne z Turca III. a CD s vianočnou tematikou spôsobom štúdiovej a verejnej nahrávky z niektorého ev. kostola v regióne. Súčasťou všetkých doteraz vydaných nosičov sú spevníčky s jednoduchým notovým záznamom a textami piesni, čím súbor vytvára možnosť pre pedagógov v regióne využiť nosiče pri výučbe hudobnej náuky na MŠ a ZŠ. Od roku 1990 so súborom účinkovali detské ľudové hudby Gader, Fialôčka, Studienka, Veternica, Bobovník a Fatranček. V súčasnosti pracuje s DFS Turiec ĽH Javorček.

DFS Turiec je kolektívnym členom Matice Slovenskej. V súčasnosti DFS TURIEC pôsobí v CVČ Kamarát, A. Kmeťa 22, Martin ako občianske združenie umeleckého vedenia, detí a rodičov. V októbri 2012 oslávi 30. výročie svojho založenia a pôsobenia na folklórnej scéne.  


Kontaktné údaje

Adresa:DFS Turiec, P.O.BOX 135, 036 01 Martin
Kontaktná osoba:Ján Linceni, Božena Kočalková
E-mail:dfsturiec@dfsturiec,sk
Telefón:0905 839 779, 0903 516 414
Web:www.dfsturiec.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV