3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Detské folklórne súbory  >  Detský folklórny súbor KALUŽIAR
Detský folklórny súbor KALUŽIAR

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Detský folklórny súbor KALUŽIAR

11. 12. 2013

Kto sme?

V roku 1982 vznikol v meste Martin, centre národnej kultúry Slovákov, vo vtedajšom Dome kultúry Strojár detský folklórny súbor Turiec. V roku 2001, po takmer 20 rokoch fungovania súboru došlo k jeho rozdeleniu na dve časti, pričom tá naša ostala pracovať v DO Strojár pod centrom voľného času Juniorklub a v súčasnosti nesie názov „detský folklórny súbor KALUŽIAR“ (do 31.12.2012 DFS Turiec pri Juniorklube).

 

Prečo práve Kalužiar?

Výber názvu súboru nebol náhodný. V generácii našich starých otcov mali Martinčania prezývku Kalužiari, podľa množstva kaluží na ceste. Naša kaluž v centre mesta pred krčmou do ktorej popadali naši radní bola známa v šírom svete. A tak sa súbor vlastne volá Martinčan.

 Viac o nás:

Od roku 2001 sa súbor vo svojej tvorbe začal orientovať nielen na domácu oblasť regiónu Turiec, ktorá stále tvorí nosnú časť repertoáru, ale aj na ostatné časti Slovenska. A tak do repertoáru súboru pribudli tance zo Žaškova, karička z Východného Slovenska, horehronský dupák, či detvianske tance. Rozmanitosťou piesní, tancov, či krojov  sa nielen členom súboru, ale aj divákom doma i v zahraničí približuje krása a bohatosť nášho folklóru. A najmä v zahraničí má pestrosť repertoáru výbornú odozvu. Súbor navštívil známe, aj menej známe festivaly, slávnosti a iné folklórne akcie a deťom z detského folklórneho súboru tlieskali diváci už takmer v celej Európe. Každoročne súbor navštevuje Českú republiku, kde už ani nie je kraj, ktorý by súbor nenavštívil.

 

Z našich úspechov:

Tanečný pár detí sa v roku 2011 zúčastnil aj na Šaffovej ostrohe, čo bolo úplne po prvý raz, čo na tomto podujatí bol prezentovaný folklór regiónu Turiec. V roku 2013 si deti z nášho súboru na Šaffovej ostrohe vytancovali strieborné pásmo.

 V nedávnej minulosti sa súbor pravidelne zúčastňoval aj medzinárodných tanečných súťaží v Bratislave (O cenu primátora Bratislavy) a v Brne. Na prvom z menovaných bol dva krát laureátom.

 Avšak deti z tohto súboru zaznamenávajú nielen tanečné, ale aj spevácke úspechy. Pravidelne sa zúčastňujú speváckych súťaží v regióne, ale aj v iných kútoch Slovenska. Naša členka s roku 2007 vybojovala v tvrdej konkurencii speváčok z východného Slovenska titul laureáta Lazoríkovej písničky. V roku 2010 dievčenská spevácka skupina získala Zlaté pásmo a titul Laureát v celoslovenskej súťažnej prehliadke detského hudobného folklóru Pod likavským hradom. Dievčenská spevácka skupina dostala od poroty veľmi dobré hodnotenie za výstavbu svojho speváckeho čísla, zodpovedajúce kroje, výber piesní a celkový dojem. 


Kontaktné údaje

Adresa:Vajanského nám. 2, 036 01 Martin
Kontaktná osoba:Eva Dolníková,Organizačné zabezpečenie: Martina Harajdičová
E-mail:eva654@post.sk, harajdicova@atlas.sk
Telefón:+421 903 059 850, +421 903 034 101
Web:www.kaluziar.tym.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Primášov sen

14

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV