3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne skupiny  >  Folklórna skupina Kriváň
Folklórna skupina Kriváň

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórna skupina Kriváň

04. 01. 2008

Folklórna skupina Kriváň, ako jedna z najstarších folklórnych skupín na Slovensku, už vyše 93 rokov vystupuje na rôznych folklórnych podujatiach a láka divákov nielen doma, ale aj v zahraničí.

História Folklórnej skupiny Kriváň siaha až do roku 1911, kedy do obce Východná prichádza učiteľ Martin Ježo. Je to učiteľ, ktorý si všíma na živote obce vari všetko. Zbiera piesne, zapisuje si zvyky a zaujíma sa tiež o každodenný život.

v roku 1913 vytvára krojovanú družinu so 48 členmi, ktorá sa po prvý krát predstavila 24. júna 1913 na vystúpení vo Svaríne. Od roku 1946 družina prijíma názov Národopisná skupina. Začína pravidelne pracovať, nacvičovať, čo sa odzrkadľuje na úrovni vystúpení. V roku 1952 na slávnostiach v Strážnici získava titul "Miláčik Strážnice". Tento zážitok má veľký vplyv na zorganizovanie obdobného podujatia vo Východnej. Od roku 1953 sa tak začala písať história Folklórneho festivalu Východná. Po roku 1955 má skupina až 120 členov a pre veľký záujem o prácu v nej sa vytvára aj tanečná skupina B. V roku 1986 vzniká popri Kriváni aj folklórna skupina pri vtedajšom JRD s názvom Grúň. Do nej prechádza časť členov Kriváňa. Jej činnosť však trvala len do decembra 1987. Od roku 1988 pracuje vo Východnej až dodnes folklórna skupina Kriváň ako jediná v obci.

V súčasnosti má Folklórna skupina Kriváň okolo 30 členov v speváckej a tanečnej zložke, ako aj vlastnú ľudovú hudbu. Repertoár folklórnej skupiny čerpá z histórie obce Východná, z predchádzajúcej vlastnej bohatej histórie a z miestnych zvykov a tradícií.

Kontakt:


 

Mobil: 

E-mail: 

Url: 

, choreograf

Mobil: 

E-mail: 

Url: www.fskkrivan.szm.sk alebo

E-mail: 


Kontaktné údaje

Adresa:Východná 431
Kontaktná osoba:Ing. Viera Tekelová, Ing. Jozef Piovarči
E-mail:fskkrivan@szm.sk, viera.tekelova@bongrain.sk, sniperjp@azet.sk
Telefón:+421 903 248 917, +421 903 775 096
Web:http://www.fskkrivan.szm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Jadlovec Margecany

Prislo ze mi prislo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV