3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne skupiny  >  Dedinská Folklórna skupina Raslavičan
Dedinská Folklórna skupina Raslavičan

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Dedinská Folklórna skupina Raslavičan

04. 01. 2008
Raslavice

Spomedzi stoviek súborov a folklórnych skupín na Slovensku sa určite vyníma reprezentant tradičného hornošarišského folklóru / dedinská folklórna skupina Raslavičan z Raslavíc. Kolektív je živým sprostredkovateľom niekdajších nositeľov tradícií, ktoré sa takto udržiavajú z pokolenia na pokolenie a s patričnou úctou chránia.

Prvopočiatky skupiny siahajú do rokov 1920 - 1921, ale svoju činnosť traduje DFSk RASLAVIČAN až od prvého historického vystúpenia v roku 1931 v Prahe. Predtým skupina vystupovala so svojím programom len v rámci potrieb obce, a to až do chvíle pokiaľ do Raslavíc neprišiel zberateľ ľudových piesní prof. Karol Plicka. Spolupracovníkom prof. Karola Plicku sa stal raslavický rodák - 1.vedúci folklórnej skupiny Andrej Jusko. V roku 1956 dochádza k zmene vedúceho DFSk. Vtedajšieho vedúceho Pavla Janoška (1923) vystriedal Štefan Uderman (1929). V roku 1987 vedúcim tanečnej zložky, choreografom a neskôr aj vedúcim skupiny sa stáva Anton Kontura.

Zriaďovateľom FSk Raslavičam je Obecný úrad v Raslaviciach. Raslavičan počas svojho pôsobenia získal množstvo ocenení doma aj v zahraničí ako napr. v r.1997 a 2006 sa stal Laureátom celoštátnej súťažnej prehliadky dedinských folklórnych skupín Nositelia tradícií, r.2007 ľudová hudba FSk Raslavičan sa stala Laureátom celoštátnej súťažnej prehliadky, r.2006 a 2007 2.a 3. miesto na celoštátnej súťažnej prehliadke sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha, r.2005 1. miesto na Medzinárodnom festivale v Žywci - vianočné zvyky, nahrávanie v Slovenskom rozhlase a televízii, vydanie 2 MG a 1 CD nosiča. Prezentovala raslavický folklór takmer v celej Európe ako napr.Holandsko, Taliansko, Francúzsko, Lotyšsko, Krym, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Česko a USA. Vedúcim FSk Raslavičan je Anton Kontura, choreografkou je Mgr.Monika Balážová a primášom ĽH je Mgr.Stanislav Baláž.


Kontaktné údaje

Adresa:Dujavská 225/3
Kontaktná osoba:Anton Kontura
E-mail:antonkontura(zavináč)zoznam.sk
Telefón:0915229306, 054/4792267
Web:http://www.raslavican.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Ambroz

Orali dva vuovky_ Mam ja milu_ Chceua stara muadou byt

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV