3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne skupiny  >  Folklórna skupina Selčan zo Selca
Folklórna skupina Selčan zo Selca

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórna skupina Selčan zo Selca

04. 01. 2008

Podhorská obec Selec leží 16 km južne od Trenčína v závere Seleckej doliny, na konci cesty, ktorá je jediným spojením obce s okolím. Je takmer úplne zovretá v horskej kotline severozápadnej časti Považského Inovca.

Do kultúrneho života obce v súčasnosti najviac prispieva folklórna skupina SELČAN, ktorá vznikla r. 1964 a detský folklórny súbor SELČANKA založený v roku 1971. Oba kolektívy, ktoré vo svojom repertoári prezentujú výlučne zvyky a tradície svojho regiónu, vedie František Žovinec. Ziaďovateľom oboch súborov je Miestne osvetové stredisko za výdatnej pomoci Obecného úradu v Selci.

Počas 40 rokov činnosti sa v skupine vystriedalo cca 200 účinkujúcich a na konte má viac ako 700 vystúpení. Skupina účinkovala viackrát na folklórnych festivaloch vo Východnej, Strážnici, Myjave, Detve atď. Jej členovia sa zúčastnili 6 krát zo 7 postupových celoslovenských prehliadok "NOSITELIA TRADÍCIÍ". Taktiež reprezentovala v Juhoslávii, Maďarsku a vo Francúzsku. Súčasťou folklórnej skupiny je 7 členná sláčiková hudba pod vedením Petra Žovinca.

Na sviatok patróna kostola obce - Svätého Bartolomeja - sa každoročne prvú nedeľu po Bartolomejovi ( 24. augusta ) schádzajú v obci rodáci, ktorých život zavial do ďalekého sveta. Všetci sa zídu na slávnostnej Svätej omši v kostole, po ktorej sa rozídu do rodín, kde po dobrom hodovom obede zaspomínajú na staré dobré časy. V pondelok podvečer sa všetci opäť schádzajú na tradičných "poprávkach" - na HODENCOCH čiže spontánnej ľudovej zábave celej obce pred miestnou krčmou. V apríli 2003 ľudová hudba doplnená o muzikantov všetkých generácií zo Selca nahrala pod vedením neopakovateľného, svojrázneho a spontánne hrajúceho Jozefa Michalca st. (*1921 ) svoje prvé CD pod názvom "ROK POD INOVCOM".


Kontaktné údaje

Adresa:Selec 76
Kontaktná osoba:František Žovinec
Telefón:+421 32 649 66 68
Web:http://www.zsselec.edu.sk/obec/folklor/folklor.htm

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kandracovci

Ach mamičko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV