3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne skupiny  >  Folklórna skupina Goral zo Suchej Hory
Folklórna skupina Goral zo Suchej Hory

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Folklórna skupina Goral zo Suchej Hory

09. 04. 2008
Suchá Hora
Podľa dostupných informácií občania Suchej Hory dlhší čas nemali svoj vlastný folklórny súbor, ktorý by bol pôsobil pod dlhodobým vedením jedného vedúceho.Veľmi často sa však pri rôznych príležitostiach zorganizovala skupina tanečníkov, ktorú sprevádzala i goralská muzika. Takto príležitostne zostavovaný folklórny súbor sa v roku 1977 zmenil na organizovaný súbor. Súbor účikoval pri rôznych príležitostiach v obci i mimo nej, na Podroháčských folklórnych slávnostiach v Zuberci, na festivaloch v Detve, Východnej a pod. Zúčastnil sa i na rôznych okresných, krajských a celoslovenských súťažiach. Natáčal pre Slovenský rozhlas v Banskej Bystrici, pre Slovenskú televíziu v Bratislave, Košiciach. Jeho činnosť v posledných rokoch (asi od roku 1990) pomaly zaniká a vystupuje už len sporadicky.

V roku 1997 aktivizuje svoju činnosť spevácka zložka a tá inšpirovala ďaľšiu mládež k tomu, že sa vytvorila aj 17 členná tanečná zložka.V repertoári FSk je spev, tanec a hudba goralských obcí Hladovky a Suchej Hory. Medzi prvé vystúpenia obnovenej speváckej zložky patrilo vystúpenie v Habovke na podujatí Staré nôty mladých strún, vystúpenie v Zuberci na XXII. Podroháčskych slávnostiach FS XXII a na celoslovenskom kole v Krompachoch. Tanečná zložka sa so svojim programom v roku 1998 predstavila na vystúpeniach: - Folklórne slávnosti Pod Babou Horou - Sihelné (26. júl 1998) - Podroháčske folklórne slávnosti XIII. - Zuberec (8. august 1998) - Oravské Vianoce IX. - Zázriva (13. december 1998), - D. Kubín a Nižná (20. december 1998). Vroku 1999 natáčanie dokumentu pre Slovenskú televíziu pod názvom Goralská Svatba.

V marci 2008 sa folklórna skupina opäť zjednocuje a jej nový členovia maju veľa chuti a elánu do ďalšej práce pri zachovávaní goralských zvykov, piesni, tanca a muziky.

Folklórna skupina Goral zo Suchej Hory je charakteristická hlavne goralskou kultúrou. Jej program a choreografia vychádza predovšetkým s kultúrneho odkazu tunajších goralov. Naše tance a spevy zachovávaju autentickosť a prejav hornooravských goralov.


Kontaktné údaje

Adresa:187
Kontaktná osoba:Jozef Kovalik, Ing.
E-mail:kovalikus@gmail.com
Telefón:0908259264
Web:www.fskgoral.szm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH MUCHOVCI TERCHOVA

Svieti slnko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV