3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne skupiny  >  FSk Javorina z Torysiek
FSk Javorina z Torysiek

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FSk Javorina z Torysiek

23. 11. 2013
Torysky

Folklórna skupina Javorina z Torysiek patrí medzi klenoty regiónu Spiš v rámci folklóru Rusínov. Je ako perla ukrytá v náručí malebných hôr, ktorá vo svojom vnútri ukrýva hlbokú lásku k folklóru.

O Rusínoch ako národnosti sa vie ako o obyvateľoch hlavne severovýchodnej časti Slovenska. Svidník, Medzilaborce, Stará Ľubovňa. Keď sa však spomenú Rusíni na Spiši, nejeden neinformovaný sa začuduje. A zvlášť, keď sa spomenú „tí od Levoče.“ Preto sa poďme spoločne pozrieť do zákutí týchto krajov, konkréte do obce Torysky pri Levoči.

Folklórna skupina Javorina pôsobí ako teleso už vyše 35 rokov. Od samotného počiatku sa zameriavala a svoju prezentáciu stavala na autentickosti miestneho folklóru. Temperament, pre Rusínov tak príznačný, sa odzrkadľuje v celej jej tvorbe.

Repertoár Javoriny tvorí niekoľko zvykoslovných pásem viažucich sa k významným sviatkom roka i života rodiny a obce vôbec. Ide o pásma „Fašengy“ (Fašiangy), „Rusaľa“ (Rusadle, Turíce) či kedysi aj „Velija“ (Štedrá večera). Z pásem týkajúcich sa rodiny to sú „Kerstiny“ (Krstiny), „Prjadky“ (Priadky). K zvlášť obľúbeným patrí zobrazenie „Vešiľa“ (Svadba). To bolo kedysi tak bohaté (tri dni), že sa uchovalo v spracovaní hneď niekoľkých samostatných obrazcov: „odpytavanie sa“ u ženícha, cesta do domu nevesty, privítanie u nevesty, snímanie party a družbovský tanec s ňou, čepčenie i „rejdovyj“. Tieto jednotlivé časti súbor prezentuje osobitne i ako jeden ucelený obraz.

Zvlášť typickým je však pre FSk Javorina spevácky prejav. Melodicky rozmanité a bohaté trojhlasné spevy sú nenapodobniteľné a uchvátia nejedného znalca či milovníka.

FSk Javorina sa vďaka tomuto materiálu za čas svojho pôsobenia zúčastnila nespočítateľného množstva folklórnych podujatí. Z mnohých to boli napríklad Spišské folklórne slávnosti, Hornotoryské folklórne slávnosti, Zamagurské folklórne slávnosti, pravidelne sa zúčastňujú sviatku Rusínov-folklórneho fesivalu vo Svidníku... či festivalov v Kamienke. Ako folklórne teleso vystúpilo aj na pôde Národnej rady SR v Bratislave, kedy zožalo úspech nielen u domácich, ale aj zahraničných divákov. Priateľské vzťahy udržiava aj so svojimi rodákmi z Ameriky, pre ktorých každoročne pri ich návšteve pripravuje bohatý program.

Svoje bohatstvo sa Javorina snaží uchovávať nielen ústnym podaním, ale využíva aj modernú techniku a zaznamenáva spevy na rôznych nosičoch. Za dobu svojho pôsobenia nahrala Javorina MC nosič „....Ej a ....“ a CD „Ej a jaka to dobra tota hostinočka“ (2004). Taktiež sa spolupodieľala na tvorbe projektu „Rusíni v levočských vrchoch“ a v spolupráci so susednými občanmi prispela svojimi piesňami na CD „ Rusíni v Levočských vrchoch“ (2004). Významným medzníkom v živote telesa sa stalo nové CD „Dedičstvo“, ktoré uzrelo svetlo sveta vo februári tohto roku. Nahrávalo sa v spolupráci s ĽH Stanislava Baláža z Raslavíc za finančnej podpory fondov EÚ.

Vzácnym a obrovským bohatstvom v rukách súboru je aj samotný kroj z obce Torysky. Jeho farebnosť a bohatosť zaujme na prvý pohľad a len umocní celkový zážitok z prezentácie. Okrem folklórnych festivalov robia dobré meno Javorine jej členky aj „mimo sezóny“, kedy ľudí tešia svojím spevom na rôznych oslavách, posedeniach, plesoch či svadbách.

V súčasnosti tvorí zložku folklórnej skupiny v prevažnej miere ženské zastúpenie, ktoré svoj prejav zameriava primárne na spevácku zložku. Symbiózu hlasov dokazujú mnohé ocenenia zo speváckych súťaží, ako je Makovická struna, či kamiensky „Holose, holose“. V Kamienke sa posledných päť rokov Javorina pravidelne umiestňuje v prvej trojke, čím len potvrdzuje poteniál kvality.

Za tri desaťročia sa v súbore vystriedali desiatky členov zapálených pre folklór. Spievali babky, mamky, dcéry a postupne rastie ďalšia generácia. Hlboké korene súboru sú živené slnkom lásky k folklóru a vodou, ktorou je pot a snaha pre uchovanie.

FSk Javorina je skutočným klenotom. Ak máte chuť tento klenot spoznať a pokochať sa jeho krásou, môžete sa s ním stretnúť na festivaloch všade tam, kde sa ozýva harmonika, veselý spev a panuje skvelá nálada, ktorá priťahuje všetkých folkloristov a spája ich v jednu rodinu.

 „Torysky ďivčata šumny jak ftašata, ftašata piskajut ďivčata špivajut.“

 

Mária Dudová-Bašistová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH SANA DASKU

Este som tej noci, Vyhorela lipka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV