3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Folklórne skupiny  >  FSk Bažalička
FSk Bažalička

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

FSk Bažalička

16. 12. 2016
Plachtince a Príbelce

Folklórna skupina Bažalička Príbelce - Plachtince vznikla v roku 1995  zlúčením FSk z Príbeliec a Plachtiniec. Vedúcim FSk od jej vzniku je Juraj Matiaš. Hrou na akordeóne Bažaličku sprevádzal Mgr. Ján Štriho a na gajdách Bc. Andrej Babiar. Dnes skupinu doprevádza Andrej Babiar na gajdách a Ľudová hudba Dežka Oláha zo Sucháňa. FSk sa snaží zachovávať autentický folklór Hontu a najmä obcí Plachtince a Príbelce, udržiavať zvykoslovia a tradície obce, uchovávať a zveľadovať kroj. 

FSk Bažalička sa pravidelne zúčastňuje rôznych folklórnych podujatí v rámci regiónu, Slovenska, ale aj v zahraničí (Maďarsko, Čechy a Srbsko). Patrí medzi tradičných vystupujúcich na festivaloch v Detve, Východnej či Hrušove. Bola viackrát pozvaná aj na nahrávky RTVS. Medzi najväčšie úspechy Bažaličky patrí získanie titulu "Laureát prehliadky" na celoštátnej prehliadke dedinských folklórnych skupín Nositelia tradícií v roku 2000 v Rimavskej Sobote, Zlaté pásmo s postupom na celoslovenskú prehliadku, na krajskej prehliadke Nositelia tradícií v roku 2005 v Banskej Bystrici a Laureát prehliadky o cenu Mikuláša Senku v augu ste 2005 v Dubnici nad Váhom. V roku 2013 mužská spevácka zložka obsadila na celoslovenskom finále Festivalu hudobného folklóru v Habovke 2. miesto. V roku 2016, v krajskom kole tej istej súťaže v Slovenskej Ľupči  mužská spevácka zložka získala zlaté pásmo, jej vedúci, Juraj Matiaš ako sólista taktiež zlaté pásmo, člen Jozef Varga ako sólista strieborné pásmo a Andrej Babiar ako inštrumentelista-gajdoš získal Laureáta s postupom do celoslovenského kola. 
V roku 2004 z príležitosti 10. výročia jej vzniku a 760. výročia prvej písomnej zmienky o obci Príbelce vydali svoj prvý CD nosič, na ktorom je nahraných 36 ľudových piesní za hudobného sprievodu ĽH Mladosť z Banskej Bystrice. V roku 2009 účinkovala Bažalička v dokumentárnom filme STV Zima v Honte, kde sa predstavila vianočným a zimným zvykoslovným pásomom. V roku 2015 nahrala skupina k 20. výročiu druhý CD nosič s názvom " Od kohúta do kohúta" na ktorom je 20 piesní za sprievodu Podjavorskej muziky, ktorej členom je bývalý harmonikár Bažaličky Ján Štriho.


Kontaktné údaje

Adresa:OcÚ Príbelce, č.d. 234, 991 25 Čebovce
Kontaktná osoba:Juraj Matiaš
E-mail:durislavmatias@gmail.com
Web:www.pribelce.ocu.sk/sk/index.php?ids=6

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Bratia Jendrichovski Nova Lubovna

Jestem sobie, Ej kukucka kukala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV