3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katka Kubačáková

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Katka Kubačáková

04. 03. 2013
Turzovka

Chceli by sme Vám predstaviť  heligónkárov,  ktorí  pochádzajú z Kysúc, z mestečka Turzovka.

Štefan Kubačák-dedko sa venuje hre na heligónku od svojich 50-tich rokov,  kedy k tomuto životnému výročiu dostal heligónku.

Katka Kubačáková,  jeho vnučka,  sa začala venovať heligónke od svojich 6-rokoch. Jej úplne prvé vystúpenie bolo v Borskom Mikuláši, kde prvý krát vystúpila na pódium  v 5-rokoch a spievala pred obecentsvom. Keď začala navštevovať základnú školu, začala sa učiť stupnice, noty a pomaly aj nejakú tú pieseň.  Bola natoľko šikovná, že sa rozhodli uchovať jej detský hlas a v 9tich rokoch nahrali s dedkom spoločné CD pod názvom "Kysuce, Kysuce" . Krstným otcom CD sa stal náš veľký kamarát IGOR Hraško, pre ktorého je folklór asi všetko na svete - samozrejme po rodine.

Katka, ako rástla, tak sa zdokonaľovala - samozrejme spoločne s dedkom, či to bol spev alebo hra na heligónke. Popri heligónke a speve navštevovala ešte flautu, spevácky súbor Bukovinka a hru na  klavír. V 11. rokoch nahrali spoločne s dedkom v poradí druhé CD, kde pozbierali piesne z rôznych kútov Slovenka a dali mu názov "Katka a dedko Kubačákovci 2". Od Katkinho útleho detstva  navštevovali celoročne rôzne prehliadky, súťaže, ale aj iné, ako sú napr. každoročné Jánošíkove dni v Terchovej. V roku 2012 vo svojich 12 rokoch sa zúčastnila aj zahraničných detských festivalov, ktoré usporadúva mesto Odesa (Ukrajina). Vycestovali sme napr. do Mníchova, kde reprezentovala ako jediná zo Slovenska  nielen naše mesto Turzovka, ale aj celé Slovensko a získala 1. miesto, v Budapešti 2. miesto, v Liptovskom Mikuláši 1. miesto a v  Prahe  2. miesto. Tento rok sa opäť pripravujeme na rôzne prehliadky, súťaže a festivaly. Taktiež s dedkom Kubačákom pripravujú piesne na ďalšie CD, ktoré by mohlo vás všetkých zahriať pri srdiečku.

Tešíme sa na Vašu priazeň.

 Mária Kubačáková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Krivan Vychodna

Na priadkach

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV