3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Spevácke skupiny  >  Ženská spevácka skupina FS Považan
Ženská spevácka skupina FS Považan

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Ženská spevácka skupina FS Považan

06. 03. 2008
Považská Bystrica

Pri folklórnom súbore Považan z Pov. Bystrice približne od roku 1994 pôsobí ženská spevácka skupina. Jej vznik sa datuje do obdobia krátko pred 40. výročím založenia Považanu. Vtedy z iniciatívy vedúcej súboru Anny Galkovej a na základe záujmu bývalých tanečníčok, ktorým po skončení aktívnej tanečnej činnosti chýbala možnosť stretnúť sa najmä pri spevných príležitostiach bola založená spevácka skupina. Prvé vystúpenie ŽSS FS Považan sa uskutočnilo na už spomenutom výročí Považanu a vďaka veľmi priaznivej odozve skupina pokračovala a dodnes pokračuje v tvorivej činnosti.

Ženská spevácka skupina folklórneho súboru Považan je významnou zložkou kolektívu FS Považan, nezaobíde sa bez nej takmer žiadne súborové vystúpenie či zahraničný zájazd. Patrí medzi najúspešnejšie spevácke skupiny na Slovensku, viackrát sa zúčastnila celoslovenských prehliadok hudobného folklóru a festivalov na Myjave, vo Východnej, Detve či inde.

V repertoári ŽSS FS Považan sú predovšetkým piesne z oblasti Považia (obce Mariková, Papradno, Štiavnik, Prečín, Praznov, Zliechov, Mojtín, Čičmany, obce Púchovskej doliny...), ktorých interpretáciou sa spev. skupina natrvalo zapísala do sŕdc folklórnej verejnosti na Slovensku. Okrem piesní z vlastého regiónu však speváčky radi spievajú aj piesne z Trenčianska, Myjavy, Kysúc, Liptova, Horehronia, Podpoľania, Hontu, Gemera či východného Slovenska.

Umelecké vedenie ženskej speváckej skupiny FS Považan má v súčasnosti na starosti Mgr. Dobroslav Kortman. Pred ním skupinu viedli Miroslav Pavlík, Kamila Šúpolíková či niektorá z členiek ŽSS.

ŽSS FS Považan najčastejšie vystupuje v sprievode ľudovej hudby FS Považan, mnohé piesne, najmä z regiónu Považie, však spieva a cappella.

ŽSS sa snaží o poučenú interpretáciu tradičného piesňového materiálu s istým tvorivým prístupom, pričom rešpektuje štýlové a regionálne zvláštnosti jednotlivých oblastí Slovenska.


Kontaktné údaje

Adresa:MFŠ, PX centrum
Kontaktná osoba:Anna Galková
E-mail:folklornestudio@inmail.com
Telefón:00421907252619

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS SLNECNICA

SUNECNIK GAJARY - Svatojanskych pjeknych lesoch

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV