3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Spevácke skupiny  >  Spevácka folklórna skupina Orava z Dolného Kubína
Spevácka folklórna skupina Orava z Dolného Kubína

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Spevácka folklórna skupina Orava z Dolného Kubína

13. 09. 2008
Dolný Kubín

Spevácka folklórna skupina Orava začala svoje účinkovanie naštudovaním vianočného programu v roku 1999. Jej hlavné zameranie je vyhľadávanie, uchovávanie, udržiavanie a propagovanie ľudových piesní, zvykov a tradícii z oblasti Oravy, ale aj z iných oblastí Slovenska.

V súčasnosti je zložená z 10 členov. Vedenie súboru je zastúpené vedúcim súboru PhDr. Dušanom Krškom /spev, hra na fujaru a koncovku/ a umeleckým vedúcim Vladimírom Prídavkom, ktorý je aj hráčom na akordeón. Ďalšími členmi speváckej skupiny sú: Ľubomíra Bernoláková, Anna Bakošová, Ing. Magda Furindová, Anna Šimáková, Helena Kyselová, Ján Janiga, Vladimír Sališ a Margita Vicanová.

V repertoári SFS okrem ľudových piesní a zvykov sú zahrnuté aj piesne a zvyky s náboženskou tematikou a národné piesne. Diváci, priaznivci a fanúšikovia spevácku folklórnu skupinu ORAVA poznajú ako umelecky kvalitného a svojrázneho interpreta nielen na Orave a Slovensku ale aj v zahraničí.

Svoje folklórne umenie predstavila na rôznych festivaloch a vystúpeniach tradičného folklóru v Nórsku, Nemecku, Poľsku a Chorvátsku. Na Slovensku sa zúčastňuje viacerých folklórnych slávnosti a vystúpení ako: Podroháčske ľudové slávnosti, Festival ľudových piesní a tancov z dolného Liptova v Lúčkach, Párnické ľudové slávnosti, Krivská heligónka, Rok na dedine v Podbieli, Porubské ľudové slávnosti, Námestovské koledy, Večer Oravcov v Bratislave a ďalšie. Pernamentne s pásmom ľudových piesní, tradícii a zvykov prikorenených humorným slovom, vystupuje v Liečebných kúpeľoch Rajecké Teplice a Lúčky. Na želanie s upraveným pásmom piesní, zvykov, tradícií a humorného slova vystupuje aj pri rôznych kultúrnych aktivitách miest a obcí, škôl, pri akciách poriadaných spoločensky záujmovými skupinami a združeniami, ako aj pri spoločenských posedeniach zamestnávateľov a podnikateľov, nielen na Orave ale aj v rámci celého Slovenska.

V kostoloch na Orave a Liptove počas vianočných vystúpení na veľké želanie prítomných poslucháčov a našich priaznivcov vznikla myšlienka nahratia vianočných piesní na CD. Členovia SFS vybrali z nášho repertoáru tie najlepšie a srdcu najbližšie tradičné vianočné piesne a koledy z oblati Dolnej Oravy okolie mesta Dolný Kubín. CD bolo nahraté v roku 2006 pod názvom " Nad Betlémom vyšla hviezda".

V súčasnosti pripravujeme ďalšie CD s ľudovými piesňami z Dolnej Oravy.


Kontaktné údaje

Adresa:Bysterecká 2066/11
Kontaktná osoba:PhDr. Dušan Krška
E-mail:duskok1@post.sk
Telefón:0910326465

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Potulky Slovenskom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV