3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
SS Dolinka

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

SS Dolinka

25. 06. 2013
Revúca

Obyvatelia gemerského regiónu sa pýšia bohatou kultúrnou minulosťou, zachovávajú svoje zvyky, tradície, spevy, tance a kroje. Pod  ostrým vrchom "Kohút" v Stolických vrchoch vznikla  spevácka skupina mužov a žien "SS Dolinka". Stretli sme sa tu všetci  z Gemera z Revúčky, ktorá sa rozprestiera popri bystrine Zdychava iba niekoľko sto metrov od mesta Revúca. Zbierali sme ako zrnko po zrnku ľudové piesne, zvyky i tradície z Revúčky. Spevácku skupinu vedie p. Repáková Viera.

Jedno máme všetci  spoločné,  lásku k ľudovým tradíciám,  zvykom k ľudovému spevu, tancu a ku krásnym gemerským krojom, ktoré nosíme s plnou vážnosťou a hrdosťou. Oblečenie máme rôznorodé, pretože na Revúčke jednotný kroj nebol. Bola to chudobná oblasť. Sme dobrovoľná spevácka skupina bez právnej subjektivity. Vznikli sme minulého roka 2012 na základe projektu "Roztratené zrnká", kedy sme sa po prvýkrát odprezentovali na Klenovskej rontouke, ale to sme boli ešte len desiati. Neskôr sa k nám pridali ďalší dobrovoľníci, ktorým sa to páčilo a radi si zaspievajú, pospomínajú a priložia ruku k dielu.

Naša skupina sa skladá z 13 mužov a 12 žien, rôznej vekovej kategórie. Máme tam od mladých študentov až po 7O ročného pána dôchodcu. Výnimkou nie je ani jediný člen našej speváckej skupiny, ktorú na folklórnych slávnostiach doprevádzajú naši dvaja harmonikári a huslista. V našom  repertoári spievame  hlavne ľudové piesne z Gemera a  rodnej  dediny z Revúčky. Stretávame sa vo svojom voľnom čase. Spomíname na časy dávno minulé a radi počúvame spomínanie tých skôr narodených občanov. S radosťou si zaspievame, oprašujeme piesne starých materí a otcov.

Zúčastnili sme sa rôzných folklórnych podujatí, pri rôznych kultúrnych aktivitách miest a obcí, škôl, pri akciách poriadaných spoločensky záujmovými skupinami a združením OZ Centrum aktivizácie pamäte a vitality Revúčka,  pri slávnostiach  v meste Revúca, vystúpili sme pri príležitostiach Dňa matiek a tohto roku pri stavaní  mája v Revúčke.

Naše zameranie je vyhľadávanie, uchovávanie, udržiavanie a propagovanie ľudových piesní, zvykov a tradícii z oblasti Gemera. Aj tento rok sme pozvaní do Klenovca a budeme prezentovať naše jedlá a remeslá vo dvore zbojníka Vdovčíka, ale len v sobotu.

"Táto spevácka skupina spojila úžasných ľudí, ktorí rozsievajú zrnká folklóru, dobrú náladu a radosť".

Text: Repáková Viera, Ján Kilík, Ľudmila Hricková
Foto: Ľudmila Hricková
Kontaktné údaje

Adresa:Revúčka
Kontaktná osoba:Viera Repáková
E-mail:viera.repakova@gmail.com
Telefón:0904109869

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

Sla do pola dzifcina

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV