3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Ľudoví výrobcovia  >  Ján Koľ z Margecian
Ján Koľ z Margecian

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Ján Koľ z Margecian

26. 03. 2008
Margecany

Môj vzťah k drevu som cítil už ako malý chlapec, keď som sa snažil kuchynským nožíkom vyrezať jednoduché postavičky z drevených triesok. Tie mám dodnes schované a pri pohľade na nich si zaspomínam na moje rezbárske začiatky. Vtedy sa mi ani len nesnívalo, že moje drevorezby budú tešiť ľudí, a tobôž nie, že aj za hranicami našej krajiny. Mám z toho dobrý pocit, ktorý ma ženie ďalej v mojom ,,rýpaní sa v dreve,, .

Pot a kvapky krvi, ktorými sú poznačené niektoré z mojich prác, keď dláto alebo nôž ušlo rovno do ruky a odniesol si to niektorý z mojich prstov - ani takéto nepríjemnosti neodradili moju túžbu kus po kuse uberať z materiálu a vdýchnuť mu konečný vzhľad.

Ján Koľ - MargecanyPracovať s drevom, tak hrejivým a voňavým, od prírody tak čistým materiálom a tvarovať ho do podoby, ktorá sa mi zrodila v hlave pri pohľade naň ma neskutočne fascinuje. Je to pre mňa relax, prichádzam na nové myšlienky a zabúdam na problémy spojené so životom.

S veľkou obľubou zachytávam do dreva výjavy z dedinského prostredia. Ľudová tvorba je mi veľmi blízka možno preto, že som vyrastal a žijem na dedine a k jej zvykom a tradíciám mám veľmi dobrý vzťah.

Učarovali mi hudobné nástroje: fujara, píšťala, gajdy, gajdice, koncovky a iné, na ktorých nielenže s láskou hrám, ale ich sám vyrábam.

,, Za tie roky čo si rástlo, nech ti dláto vyjadrí svoju úctu a vdýchne nesmrteľný obdiv.“

Pozrite si a vypočujte zvuk hudobných nástrojov Jana Koľa.


Kontaktné údaje

Adresa:Olše 57
Kontaktná osoba:Ján Koľ
E-mail:kol.jan@azet.sk
Web:http://www.ludovatvorba.szm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Vranovcan Vranov Nad Toplou

Napime se chlapci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV