3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Ľudoví výrobcovia  >  Ján Koľ z Margecian
Ján Koľ z Margecian

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Ján Koľ z Margecian

26. 03. 2008
Margecany

Môj vzťah k drevu som cítil už ako malý chlapec, keď som sa snažil kuchynským nožíkom vyrezať jednoduché postavičky z drevených triesok. Tie mám dodnes schované a pri pohľade na nich si zaspomínam na moje rezbárske začiatky. Vtedy sa mi ani len nesnívalo, že moje drevorezby budú tešiť ľudí, a tobôž nie, že aj za hranicami našej krajiny. Mám z toho dobrý pocit, ktorý ma ženie ďalej v mojom ,,rýpaní sa v dreve,, .

Pot a kvapky krvi, ktorými sú poznačené niektoré z mojich prác, keď dláto alebo nôž ušlo rovno do ruky a odniesol si to niektorý z mojich prstov - ani takéto nepríjemnosti neodradili moju túžbu kus po kuse uberať z materiálu a vdýchnuť mu konečný vzhľad.

Ján Koľ - MargecanyPracovať s drevom, tak hrejivým a voňavým, od prírody tak čistým materiálom a tvarovať ho do podoby, ktorá sa mi zrodila v hlave pri pohľade naň ma neskutočne fascinuje. Je to pre mňa relax, prichádzam na nové myšlienky a zabúdam na problémy spojené so životom.

S veľkou obľubou zachytávam do dreva výjavy z dedinského prostredia. Ľudová tvorba je mi veľmi blízka možno preto, že som vyrastal a žijem na dedine a k jej zvykom a tradíciám mám veľmi dobrý vzťah.

Učarovali mi hudobné nástroje: fujara, píšťala, gajdy, gajdice, koncovky a iné, na ktorých nielenže s láskou hrám, ale ich sám vyrábam.

,, Za tie roky čo si rástlo, nech ti dláto vyjadrí svoju úctu a vdýchne nesmrteľný obdiv.“

Pozrite si a vypočujte zvuk hudobných nástrojov Jana Koľa.


Kontaktné údaje

Adresa:Olše 57
Kontaktná osoba:Ján Koľ
E-mail:kol.jan@azet.sk
Web:http://www.ludovatvorba.szm.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Hnojnane Michalovce

Trebisov, to valal

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV