3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Ľudoví výrobcovia  >  Marta Stankovičová zo Šenkvíc
Marta Stankovičová zo Šenkvíc

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Marta Stankovičová zo Šenkvíc

10. 04. 2009
Šenkvice

Obliekam 50 cm vysoké plastové bábiky do sviatočného šenkvickeho kroja. Je to vlastne trnavský kroj s malými odchýlkami. Robím to ako záľubu a je to môj relax.

Bábika má ženský kroj sviatočný /pre mladú ženu/. Dievča by malo červenú stuhu špeciálne uviazanú do akéhosi čepca. Koniec stuhy je zdobený kovovými zlatými alebo striebornými strapcami alebo len vo vrkoči s veľkou mašľou. Žena ma čepiec. Pás má zdobený opaskom - strojová stuha uviazaná na uzol, dievča by malo v predu mašľu. Ručne vyšívaná zástera aj rukávce. Sukňa v zadu plisovaná.

Chlapec je v mládeneckom. Znakom je pierko bohato zdobené mašľami. Materiál na prucleky  bol z kašmíru, brokátu. Podľa rodinných možnosti bohato zdobené čiernou šnúrkou tvarovanou do vzorov,  a rôznymi  farebnými ozdobnými šnúrkami. Ale najvzácnejšia látka je tá, na ktorej sú vzory s veľkými kvetmi a pestré farby pretkávané zlatou niťou - stromový pruclek.

Na nohách majú typické čierne čizmy vysoké pod koleno, ženy aj muži. Chlapi mali čierne nohavice v predu strihané. Cez stih prechádzal biely vyšivaný na tilangri ručník.

Do dôchodku mám veeeľmi ďaleko, ale už teraz sa teším, až raz budem mať čas len pre túto záľubu.

Marta Stankovičová - bábiky v krojiMarta Stankovičová - bábiky v kroji

 

 

 

 


Kontaktné údaje

Adresa:Domovina 29
Kontaktná osoba:Marta Stankovičová
E-mail:st.marta@azet.sk
Telefón:0904 165 873

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

HELIGONKARI Z HRINOVEJ

Siroka dunajska voda

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV