3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Ľudoví výrobcovia  >  Krojované bábiky Márie Stachurovej
Krojované bábiky Márie Stachurovej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Mária Stachurová (marinka)

marinka Už od detstva som sa zaujímala o rôzne ručné práce, ako je šitie, háčkovanie, štrikovanie, vyšívanie. Ako bývalej aktívnej folkloristke mi učaroval ľudový odev, preto som sa rozhodla tieto moje koníčky spojiť a vytvorila som toto krásne...

Krojované bábiky Márie Stachurovej

16. 02. 2010
Vlachovo

Už od detstva som sa zaujímala o rôzne ručné práce, ako je šitie, háčkovanie, štrikovanie, vyšívanie. Ako bývalej aktívnej folkloristke mi učaroval ľudový odev, preto som sa rozhodla tieto moje koníčky spojiť a vytvorila som toto krásne dielko,ktoré je moja srdcovka-krojované bábiky. Prvá bábika je v Taliansku, ďalšia v Česku, na Slovensku a rozpracované bábiky - párik chystám do Maďarska.

Bábiky sú plastové, alebo keramické od 28 do 50 cm. Sú šité podľa pôvodných krojov, ktoré mi podarovali ženičky z našej dediny. Kroje pre dievčatá sú ušité z pestrých materiálov. Sukňa (kamža) je z brokátu v páse nazberaná všitá do opaska, nad obrubou ozdobená stužkami (pantlíkmi), nariasená spodnička (pendel)je zo šifónu olemovaná čipkou. Zástera (rúbok,šurc) sviatočná biela je z madery ozdobená stužkami, na všedné dni z glotu, kartunu ozdobené čipkou a stužkami. Blúzka(oplecko) zo šifonu,rukávy zasa z madery stiahnuté červenými stužkami. Na oplecku je živôtik (kamizol) tieto sú ozdobené peknou výšivkou a krajkou, v predu ozdobnými gombíkmi. Od pása cez zásteru je vyšívaná vreckovka obhačkovaná farebnou bavlnkou.Vlasy sú spletené do vrkoča, ozdobené stužkami, alebo vencom, pripnuté gorálkami (cilingášmi). Vydaté ženy nosili na hlavách čepce (čipky). Bábiky ich majú z kupovanej čipky, ale v budúcnosti sa vynasnažím nahradiť autentickou gemerskou paličkovanou čipkou. Aj na krku sú vyzdobené gorálkami. Chlapec je oblečený do letného kroja, ktorý je ušitý z doma tkaného plátna. Nohavice(gade) sú široké v páse stiahnuté šnúrkou, v spodnej časti zdobené bielou výšivkou. Aj zástera (šurc) je z plátna vyšívaná, košielka je zo šifonu v predu má krížikovanú výšivku pod krkom uviazanú na mašličku. Na zápästi má zápästky upletené z farebných bavlniek. Hlavu zdobí čierny klobúk doma vyrobený.

Dečky sú uháčkované z bielej aj rôznofarebnej priadze. S háčkovaním mi pomáha aj moja mladšia sestra Slávka. Obrázky a prestierania som vyšívala na doma tkanom plátne. Doboškova torta? Tak tú milujú všetci. Táto však bola pre priateľa turistu. Do dôchodku už nemám ďaleko, tak sa veľmi teším, že budem mať viac času naplno sa venovať všetkým mojim aktivitám.

Galéria pani Stachurovej:

 


Kontaktné údaje

Adresa:Osloboditeľov 342
Kontaktná osoba:Stachurová Mária
E-mail:stachurova.maria@gmail.com
Telefón:0915633191

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Zemplin Michalovce

Nichto nezna o mojim suzovanu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV