3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Katalóg slovenského folklóru  >  Ľudoví výrobcovia  >  Emília Chebeňova a jej detvianska výšivka
Emília Chebeňova a jej detvianska výšivka

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Emília Chebeňova a jej detvianska výšivka

29. 02. 2012
Detva

Emília Chebeňova rod. Krnáčová sa narodila 8.10.1919 v jednoduchej rodine v Detve na detvianskych lazoch.

Už ako mladé dievča slúžila v rodine, kde u gazdov pásla kravy. V tej rodine žila tetka, ktorá sa venovala vyšívaniu krivou ihlou a po večeroch, či v čase voľna od nej odkukavala ako sa to robí. Bolo to v roku 1932. Táto technika ju natoľko očarila, že sa jej začala hneď venovať a venovala sa jej až do svojej smrti. Z pod jej rúk vyšlo nespočetné množstvo vyšívaných obrusov a dečiek, krojov pre deti aj dospelých i krojovaných bábik.

V roku 1943 sa vydala za Martina Chebeňa z Detvy a postupne mali spolu tri deti (dvoch synov a dcéru). Bola ženou v domácnosti a pracovať zacala až v roku 1969 ako poštárka. Roznášala poštu po detvianskych lazoch, takze široko ďaleko ju každý poznal. Popri svojej najväčšej záľube, vyšívaniu, sa venovala tiež folklóru. Roky vystupovala v ženskej speváckej skupine, ktorá bola súčasťou folklórneho súboru Detva a spolu s týmto súborom sa zúčastňovala folklórnych slávností a aj nakrucaní viacerých relácií v Slovenskej televízii. Okrem toho bola aj vychyrená cukrárka a pekárka. Aj túto svoju záľubu odprezentovala v relácii televizie JOJ "Varí Vám to, kde v rámci propagácie regiónov s moderátorom Andrejom Bičanom piekla známe detvianske "poplameniky".

Popri všetkých povinnostiach a záľubách sa stihla ešte venovat aj veľkej záhrade, prácam okolo domu a samozrejme nám všetkým, jej deťom a vnúčatám.

Emília Chebeňova rod. Krnáčová zomrela vo veku 88 rokov dna 31.1.2008.

Pre redakciu Jankohrasko.sk napísala vnučka Monika Rapcová.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Helena Záhradníková

Svadobné piesne z Turzovky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV