3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Daniel Homola

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Tento profil pridal(a) ...

Ľuboš Dubovský (lubodubovsky)

lubodubovsky www.fujarista.sk
lubo@fujarista.sk

Daniel Homola

29. 08. 2012

Daniel Homola   Významný výrobca fujár a píšťaliek sa narodil v decembri 1950 v Lehôdke pod Brehmi, ako piaty z ôsmich detí. Aj keď odmala inklinoval k folklóru, až ako 21 ročnému sa mu splnil sen a stal sa tanečníkom FS Hron, v ktorom príležitostne hrá dodnes.

Ako to už býva, so súborom precestoval mnoho foklórnych podujatí a festivalov, a práve jeden sa mu stal "osudným". Bolo to v roku 1973, keď si vo Východnej kúpil svoju prvú píšťalku od pána Valacha z Fiľakova, výrobcu bez prstov. Bol tým natoľko očarený a povedal si, že ak to dokáže človek bez prstov, musí aj on. Práve to bol začiatok bádania a výroby prvých píšťaliek. Nechodil sa pýtať starých majstrov, ale skôr ako samorast sa snažil pochopiť kráse a čaru píšťalky. V spomínanom súbore si požičal fujaru vyrobenú pánom Matúšom Nosáľom z Vígľaša s puknutým vzduchovodom. Pozorne si ju prezrel a tak sa mu zapáčila, že najbližšiu zimu už hľadal drevo na fujaru. Ako pribúdala píšťalka za píšťalkou a fujarka za fujarkou, tak rástla zručnosť a kvalita nástrojov. V roku 1978 sa prvýkrát prezentoval s výrobkami na súťaži výrobcov fujár v Detve o cenu Ladislava Lenga. Jedna z jeho súťažných fujár skončila v Národnej galérii v Bratislave. Ako výrobca sa zúčastňoval okresných i krajských výstav a súťaží s fujarkami všetkých druhov výroby: leptané, vybíjané, morené načierno a iné. Raz keď sa vracali autobusom práve z krajskej súťaže, ktorá sa konala v Ružomberku, starý majster pán Paciga vzal jeho javorovú píšťalku a celou cestou až do Zvolena ju nepustil z rúk. Hral na ňu jednu pesničku za druhou. Povedal: "Chlapče robíš to dobre, len pokračuj." Pochvala starého majstra bola pre výrobcu najväčšou poctou i uznaním. Po 30 rokoch sa znova zúčastnil súťaže 'Detva 2008' s tromi fujarami. Z nich jedna A-dur hrčavá skončila v Podpolianskom múzeu. Ďalšie dve G fujary z javora vynikali svojím excelentným prehnutím, čo ocenila aj porota. 

Kto má záujem naučiť sa vyrobiť dobrú fujaru, alebo má záujem o zadováženie excelentnej fujary, píšťalky, koncovky či dvojačky stačí sa skontaktovať s majstrom Danielom Homolom. Veľmi rád pomôže i poradí. Taktiež, ak máte záujem o posedenie pri fujare a píšťalke a tým spestriť a obohatiť vaše oslavy či iné významné okamihy, Daniel Homola má pre vás v repertuári zaujimavý program.   


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Daniel Homola
E-mail:danielhomola@centrum.sk
Telefón:0904 489 601
Web:http://www.danielhomola.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Pacerki

Ňeber me na taňec, muj ľubi frajiru

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV