3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Tibor Bachleda

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Bachleda Tibor

Šijem mužské časti kroja na mieru.Jedná sa o vrchnú časť goralského kroja typického pre Ždiar (serdok).

Tibor Bachleda

30. 01. 2013

 

Už od svojho narodenia som folkloristom. Začalo to otcovými rukami, ktoré ma nosili po vrchoch a dolinách, lesoch i potokoch a od mala mi vštepovali lásku k tradíciám, zvykom, práci a všetkému starému. Naši predkovia predsa všetko toto vedeli, čo dnes sa už len tažko hľadá. Postupy výroby, farbenia ovčej kože  jalovcom, či zafarbiť koziu kožu na nebeskú farbu a to všetko len vo večerných hodinách, po celodennej práci v lese a na poli....
 
Toto všetko treba ťahať z hrobu tak isto ako aj vzory, ktoré vyšívam ja. Ich zrod je pred rokom 1920, z čias spred vojen, kedy ešte náš folklórny svet nebol napádaný z Ameriky, v mojom prípade módou z Poľska.
Chcel by som podotknúť, že všetko s čím pracujem, je len koža, bavlna, ihla, vlna...  Jedná sa o výrobu od začiatku, to znamená od strihu, a na jej konci je hotový serdok (vrchná časť mužského kroja zo Ždiaru) . Pretože u nás už nastala doba, keď stačí kúpiť v Poľsku kabát a, v lepšom prípade, vyšiť ho podľa seba. Ale starú, poctivú a kvalitnú prácu nerobí už v našich končinách asi nik ,asi len ja a otec. Tieto naše serdoky sú urobené na sto a viac rokov a môžete ich nosiť každý deň a nie v skriniach schraňovať. 


Momentálne šijem mužský vrch kroja, ale aj ženský kabát, ktorý je tiež náročný na prípravu a zhotovenie, ale zároveň aj  krásny nielen svojím vzorom.

 

 


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Tibor Bachleda
E-mail:tiborbachleda@centrum.sk
Telefón:0944151588

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

14

Ked ma sikovali..

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV