3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Tibor Bachleda

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Tento profil pridal(a) ...

Bachleda Tibor

Šijem mužské časti kroja na mieru.Jedná sa o vrchnú časť goralského kroja typického pre Ždiar (serdok).

Tibor Bachleda

30. 01. 2013

 

Už od svojho narodenia som folkloristom. Začalo to otcovými rukami, ktoré ma nosili po vrchoch a dolinách, lesoch i potokoch a od mala mi vštepovali lásku k tradíciám, zvykom, práci a všetkému starému. Naši predkovia predsa všetko toto vedeli, čo dnes sa už len tažko hľadá. Postupy výroby, farbenia ovčej kože  jalovcom, či zafarbiť koziu kožu na nebeskú farbu a to všetko len vo večerných hodinách, po celodennej práci v lese a na poli....
 
Toto všetko treba ťahať z hrobu tak isto ako aj vzory, ktoré vyšívam ja. Ich zrod je pred rokom 1920, z čias spred vojen, kedy ešte náš folklórny svet nebol napádaný z Ameriky, v mojom prípade módou z Poľska.
Chcel by som podotknúť, že všetko s čím pracujem, je len koža, bavlna, ihla, vlna...  Jedná sa o výrobu od začiatku, to znamená od strihu, a na jej konci je hotový serdok (vrchná časť mužského kroja zo Ždiaru) . Pretože u nás už nastala doba, keď stačí kúpiť v Poľsku kabát a, v lepšom prípade, vyšiť ho podľa seba. Ale starú, poctivú a kvalitnú prácu nerobí už v našich končinách asi nik ,asi len ja a otec. Tieto naše serdoky sú urobené na sto a viac rokov a môžete ich nosiť každý deň a nie v skriniach schraňovať. 


Momentálne šijem mužský vrch kroja, ale aj ženský kabát, ktorý je tiež náročný na prípravu a zhotovenie, ale zároveň aj  krásny nielen svojím vzorom.

 

 


Kontaktné údaje

Kontaktná osoba:Tibor Bachleda
E-mail:tiborbachleda@centrum.sk
Telefón:0944151588

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Zeleziar Kosice

Karicka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV